Aktualności

Nowe oblicze skaryszewskiego kościoła

2015.04.10 14:55 , aktualizacja: 2015.07.14 13:01

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wicemarszałek Leszek Ruszczyk i ks. Dariusz Skrok podpisują umowę fot. Marek Ślufarski
  • Wicemarszałek Leszek Ruszczyk i ks. Dariusz Skrok podpisują umowę fot. Marek Ślufarski
  • Ks. proboszcz Dariusz Skrok fot. Marek Ślufarski

Zabytkowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie przejdzie gruntowną modernizację. Umowę na unijne dofinansowanie inwestycji w wysokości 750 tys. zł podpisali dzisiaj wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii ks. Dariusz Skrok.

 

W drodze do Santiago de Compostela

Prace modernizacyjne obejmą m.in. remont dachu kościoła, wymianę stolarki okiennej i głównych drzwi wejściowych oraz konserwację portalu głównego. Dzięki zamontowaniu schodołazu łatwiejszy dostęp do świątyni będą miały osoby niepełnosprawne. Jednym z elementów całego projektu jest także promocja zabytkowego kościoła. Utworzenie profesjonalnej strony internetowej, zamontowanie kiosku multimedialnego i przygotowanie oferty turystycznej sprawi, że świątynia stanie się ważnym punktem na szlaku św. Jakuba, jednego z elementów ważnego szlaku pielgrzymkowego Comino de Santiago, wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Pielgrzymi wierzą, że to właśnie w tej hiszpańskiej katedrze znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

 

Historia niezwykłego zabytku

Historia kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie sięga XII w. W 1167 r. komes Radosław Odrowąż w zamian za spokój swej duszy przekazał zakonowi Bożogrobców targowisko, karczmę oraz drewniany kościół modrzewiowy. Niestety, budynek nie przetrwał najazdów tatarskich w XIII w. Podobny los spotkał odbudowaną drewnianą świątynię – w 1656 r. spalili ją Szwedzi. Początki obecnej budowli sięgają więc 1663 r. – wtedy po raz drugi mieszkańcy Skaryszewa odbudowali świątynię. Obecny kościół wpisany jest na listę obiektów zabytkowych.

Liczba wyświetleń: 430

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.