Aktualności

Inwestycje w kulturę i rozrywkę

2015.04.14 13:05 , aktualizacja: 2015.07.14 10:52

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Dwa warszawskie muzea i gmina Ożarów Mazowiecki dzięki unijnym środkom będą mogły zrealizować swoje projekty kulturalne. W Ożarowie Mazowieckim staną amfiteatr oraz namiot plenarny. Rozbudowa platformy informatycznej czeka Państwowe Muzeum Archeologiczne, a Muzeum Niepodległości planuje modernizację dziedzińców wokół Muzeum Pawiak. Umowy na prawie 2,7 mln zł unijnego wsparcia podpisali marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci.

 

Wielka dygitalizacja Muzeum Archeologicznego

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie otrzymało unijne dofinansowanie w wysokości ponad 616 tys. zł na rozbudowę infrastruktury informatycznej. Archeolodzy, pracownicy naukowi, studenci, a także wszyscy miłośnicy historii i archeologii będą mogli już niedługo korzystać z unikatowych zasobów archiwalnych muzeum – bezpłatnie i przez Internet. Placówka w ramach projektu przeprowadzi bowiem digitalizację zbiorów archiwalnych. Oprócz tego, zakupione zostaną odpowiednie urządzenia, tak aby wytwarzane dane były odpowiednio zabezpieczone, a ich transfer nie sprawiał trudności. Rozbudowana będzie również pracownia digitalizacyjna, która zostanie wyposażona m.in. w nowy sprzęt fotograficzny. Pojawią się stanowiska do obróbki graficznej zasobów cyfrowych i tworzenia baz danych. Dzięki takim zmianom, a zwłaszcza digitalizacji, muzeum będzie mogło zaprezentować kilkaset razy więcej zbiorów. Będą one dostępne na stronie internetowej Państwowego Muzeum Archeologicznego.

 

Rewitalizacja dziedzińców warszawskiego Pawiaka

Dofinansowanie unijne w wysokości ponad 1,3 mln zł pozwoli na przebudowę dziedzińców Pawiaka. Ich nawierzchnia będzie rozebrana, a następnie będzie wykonana podbudowa i wyprofilowane spadki umożliwiające odprowadzanie wód opadowych. Po zakończeniu tych prac zdemontowany wcześniej kamień będzie ponownie wykorzystany do wyłożenia nawierzchni dziedzińców. Ponadto odtworzone zostaną ścieżka spacerowa oraz  wzniesienie wokół Pomnika Drzewa Pawiackiego. Remont przejdą również schody betonowe oraz mur od strony Lasu Pamięci. Przewidziane jest też oczyszczenie lasu oraz zamontowanie platformy dla osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich pojawią się jednoskrzydłowe i bezprogowe boczne drzwi wejściowe, by umożliwić przejazd osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

 

Profesjonalna scena w Ożarowie Mazowieckim

Gmina Ożarów Mazowiecki wzbogaci się o nowe, ciekawe miejsca. W zabytkowym parku Ołtarzewskiego pojawi się nowoczesna zadaszona scena widowiskowa z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem. Będzie to dobre miejsce np. na organizację imprez plenerowych, takich jak kino na świeżym powietrzu, a także lokalnych wydarzeń kulturowych, jak „Muzyka w barwach jesieni’’, „Majówka” czy „Bitwa Ołtarzewska”. Zakupiony będzie również mobilny namiot, który będzie pełnił funkcję przenośnego miejsca imprez artystycznych. Nowe oblicze zyska też filia Domu Kultury przy ul. Poznańskiej. W budynku zostanie m.in. wymieniona stolarka okienna i system instalacji elektrycznej oraz system grzewczy. Gmina stawia też na nowoczesne rozwiązania. Mieszkańcy będą mieć ułatwiony dostęp do planu zajęć organizowanych przez Dom Kultury. Umożliwi im to rejestracja on-line. W ten sposób nie tylko poznają terminy organizowanych w placówce zajęć, ale będą mogli na nie także zapisać swoje dziecko. Aby być na bieżąco, wystarczy pobrać i zainstalować mobilną aplikację na swoim telefonie.

  • Marszałek Adam Struzik i beneficjenci fot. Michał Słaby
  • Marszałek Adam Struzik fot. Michał Słaby
  • Marszałek Adam Struzik i beneficjenci fot. Michał Słaby
  • Przedstwiciel gminy Ożarów Mazowiecki fot. Michał Słaby
  • Marszałek Adam Struzik fot. Michał Słaby
  • Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Brzeziński fot. Michał Słaby
  • Dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek fot. Michał Słaby

Liczba wyświetleń: 476

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.