Aktualności
Od koncepcji do strategii…
O unikatowym potencjale rozwojowym tkwiącym w Makroregionie Polski Centralnej w kontekście zapisów „Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030” podczas spotkania w Woli Chojnata (woj. łódzkie) rozmawiali przedstawiciele samorządów województw mazowieckiego i łódzkiego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Praca nad dokumentem
Koncepcja strategii jest oddolną inicjatywą obu samorządów, które w 2012 r. podpisały porozumienie o współpracy międzyregionalnej. Liczne analizy i studia zaowocowały wypracowaniem przez regiony obszarów współpracy i celów rozwoju w wymiarze ponadregionalnym. Uwzględniono je w Koncepcji Strategii Rozwoju Makroregionu Polski Centralnej 2030. Korzystając z dorobku pracy regionów, w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, w ścisłej współpracy z samorządami województw Polski Centralnej, opracowano projekt rządowej „Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030”.
- Inicjatywa województw wskazuje jak istotna dla budowania konkurencyjności regionu jest współpraca z najbliższym otoczeniem – stwierdził członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.– Nasz wysiłek stanowił podstawę dla Strategii Rozwoju Polski Centralnej. Dokument pozwoli lepiej wykorzystać wspólne potencjały rozwojowe, udoskonalić istniejące mechanizmy współpracy i koordynacji działań.
Założenia dokumentu
Zgodnie z przyjętą wizją rozwoju Polski Centralnej, jako najbardziej dynamicznego, konkurencyjnego i innowacyjnego obszaru Polski, współpraca między województwami obejmuje następujące dziedziny: zintegrowana przestrzeń wiedzy i innowacji, przestrzeń przyjazna twórcom i projektantom, innowacyjna sieć medyczno-farmaceutyczna, międzynarodowe centrum żywności prozdrowotnej, multimodalny węzeł transportowy w znaczeniu międzynarodowym.
Podejmowane działania przyczynią się do maksymalizacji korzyści wynikających ze zintegrowanego podejścia do rozwoju obszaru Polski Centralnej, przynosząc korzyści mieszkańcom makroregionu, przedsiębiorcom, uczelniom i instytucjom naukowo-badawczym, jak również instytucjom kultury. Wpłynie również pozytywnie na zwiększenie konkurencyjności całej Polski. Realizacja strategii może również wzmocnić jakość programowania i wdrażania projektów, a tym samym zwiększyć skuteczność i efektywność wykorzystania środków z Unii Europejskiej
Liczba wyświetleń: 438
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.