Aktualności

Mazowsze się rozwija

2015.05.07 13:40 , aktualizacja: 2015.07.30 11:31

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • 24. posiedzenie Rady Naukowej projektu „Trendy rozwojowe Mazowsza” fot.Agnieszka Stabińska
  • Dyskusja odbyła w jednej z sal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie fot.Agnieszka Stabińska
  • Marszałek Adam Struzik i prof. Janusz Witkowski fot.Agnieszka Stabińska
  • Przedstawiciele Rady Naukowej fot.Agnieszka Stabińska
  • Uczestnicy spotkania zastanawiają się, jak prowadzić efektywną politykę rozwoju regionu fot.Agnieszka Stabińska

Obradowała rada naukowa projektu „Trendy rozwojowe Mazowsza”. W rozmowach uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Monitorowanie rozwoju regionu

Prowadzenie efektywnej polityki rozwoju regionu wymaga przede wszystkim zidentyfikowania występujących problemów i możliwości. Konieczne jest też wyznaczenie celów i konsekwentne dążenie do ich realizacji. Dotychczasowe opracowania i dokumenty strategiczne, formułujące politykę rozwoju województwa, opierały się głównie na powszechnie dostępnych danych, które często nie  wystarczały lub nie były dostosowane do specyfiki rozwoju regionalnego. Zrodziła się potrzeba uzyskania nowych, pogłębionych informacji wyjściowych. Dzięki realizacji projektu „Trendy rozwojowe Mazowsza”, współfinansowanego ze środków UE, możliwe było opracowanie skutecznych i niedrogich sposobów pozyskiwania informacji dostosowanych do formułowania i prowadzenia polityki rozwoju województwa mazowieckiego.

 

Trendy rozwojowe Mazowsza

Prowadzony przez ostatnie sześć i pół roku projekt badawczy służył nie tylko celom typowo poznawczym, ale pozwolił zorganizować sieć osób i instytucji zaangażowanych w prace badawcze bądź w zarządzanie procesami rozwoju w różnych rolach i skalach. Stworzył też podstawy informacyjne dla prowadzonych analiz i studiów służących pracom planistycznym.

 

Innowacyjność projektu

Polega na jego kompleksowości, interdyscyplinarności i otwartości poprzez włączanie w różne prace podmiotów z sektora publicznego, pozarządowego, społecznego i prywatnego. W przedsięwzięcie zaangażowani byli przedstawiciele instytucji naukowych, prywatnego sektora badawczego oraz  Urzędu Statystycznego. Nowością było wykorzystanie projektu dla wprowadzenia nowych standardów w prowadzeniu prac analitycznych i planistycznych, wpływających na funkcjonowanie podmiotów włączonych w zarządzanie regionem.

 

Osiągnięcia

Udało się stworzyć bazę danych zawierającą informacje społeczno-ekonomiczne o Mazowszu, kompleksową diagnozę społeczno-ekonomiczną województwa, a także zaproponować szereg publikacji o naszym regionie. Zidentyfikowano wyzwania rozwojowe województwa, stworzono nowoczesną procedurę monitorowania rozwoju Mazowsza oraz wzmocniono rolę prognozowania w polityce rozwoju regionu. Opracowano także, na podstawie wyników badań,  rekomendacje działań i kierunków prowadzenia polityki rozwoju.

 

Rada Naukowa

Jej zaangażowanie pozwoliło na wdrożenie idei naukowych do działań samorządu. Gremium nadzorowało merytorycznie cały proces badawczy oraz odbiór wyników wielu badań wykonywanych w ramach projektu „Trendy rozwojowe Mazowsza”. Było to kluczowe dla zachowania wysokich standardów wykonanych w ramach projektu badań.

Marszałek Adam Struzik, dziękując przedstawicielom rady za dotychczasową pracę, podkreślił, że projekt „Trendy rozwojowe Mazowsza” stanowi istotny wkład do planowania i programowania rozwoju regionu. Wyniki badań, zrealizowane w jego ramach, wykorzystano podczas opracowania strategii rozwoju, planu zagospodarowania przestrzennego czy mazowieckiego RPO.

 

Liczba wyświetleń: 422

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.