Aktualności

Pomnik noblisty coraz bliżej

2015.05.07 15:55 , aktualizacja: 2015.07.16 09:33

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik i prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich Jerzy Murgrabia fot.Agnieszka Stabińska
  • Marszałek Adam Struzik i przedstawiciele komitetu budowy pomnika fot.Agnieszka Stabińska
  • rozmowy o budowie pomnika w Lipcach Reymontowskich fot.Agnieszka Stabińska
  • Prototyp pomnika Władysław Stanisława Reymonta fot.Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik przyjął zaproszenie do uczestnictwa w Komitecie Honorowym budowy pomnika Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich.

 

Pomysł upamiętnienia artysty

Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich – prezes Jerzy Murgrabia i wiceprezes Marian Dziąg oraz wybitny polski artysta-rzeźbiarz Maksymilian Biskupski omówiono koncepcję projektowanego dzieła. Marszałek otrzymał prototyp pomnika – rzeźbę postaci noblisty wykonaną przez Maksymiliana Biskupskiego.

 

Wybitny Polak

Władysław Stanisław Reymont to jeden z najwybitniejszych prozaików i nowelistów okresu Młodej Polski. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową epopeję "Chłopi". Za równie wybitne dzieło uważana jest jego "Ziemia obiecana". W Lipcach Reymontowskich wielki pisarz mieszkał i pracował, gromadząc materiały do swoich dzieł. Jego pokaźny dorobek artystyczny w znaczący sposób wzbogacił skarbiec polskiej kultury.

Liczba wyświetleń: 406

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.