Aktualności

O rozwoju miast europejskich

2015.05.13 16:05 , aktualizacja: 2015.07.16 09:35

Autor: Katarzyna Mańska, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W Rydze (Łotwa), 12 i 13 maja, odbyło się 3. posiedzenie Komisji COTER Komitetu Regionów oraz konferencja pt. „Zintegrowane rozwiązania w dziedzinie mobilności i rozwoju miast w miejskich obszarach funkcjonalnych”. W spotkaniach wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Budżet

Na posiedzeniu grupy roboczej Komisji COTER ds. budżetu UE (Grupa BUDG) marszałek Adam Struzik prezentując – jako sprawozdawca – dokument roboczy Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE „Instrumenty finansowe wspierające rozwój regionalny” omówił zidentyfikowane problemy oraz zaproponowane rozwiązania odnoszące się do tego zagadnienia. Uczestnicy posiedzenia dyskutowali też na temat współpracy międzyinstytucjonalnej, priorytetów i przyszłych działań w dziedzinie polityki spójności.

 

Komunikacja

Drugiego dnia obrad członkowie komisji wzięli udział w konferencji poświęconej zintegrowanym rozwiązaniom w dziedzinie mobilności i rozwoju miast w miejskich obszarach funkcjonalnych. Omówiono zintegrowane podejście dotyczące planowania mobilności w miastach z uwzględnieniem najlepszych praktyk dotyczących innowacyjnych i opłacalnych rozwiązań w transporcie publicznym, w tym wykorzystania paliw alternatywnych i przyjaznych dla środowiska. Jedną z części konferencji poświęcono zintegrowanym rozwiązaniom w dziedzinie rozwoju obszarów miejskich, promujących jakość życia mieszkańców.

 

Innowacje

W ramach wizyt studyjnych członkowie Komisji COTER obejrzeli nowe środki transportu funkcjonujące w Rydze. Poznali także najnowsze innowacje – e-rządzenie ruchem ulicznym w mieście oraz zastosowanie technologii wodorowych ogniw paliwowych do poprawy jakości powietrza. Zwiedzili również stację uzdatniania wody „Daugavgrīva”, gdzie zapoznali się z procesem biologicznego oczyszczania ścieków, opracowanym, aby poprawić jakość środowiska Morza Bałtyckiego i ograniczyć zanieczyszczenia.

 

Liczba wyświetleń: 309

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.