Aktualności

„Elektrownia" w nowej lokalizacji

2015.05.23 09:40 , aktualizacja: 2015.07.16 09:43

Autor: Biuro Prasowe UMWM i MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Wicemarszałek Leszek Ryszczyk i dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Włodzimierz Pujanek fot.arch.UMWM
  • Gratulacje po podpisaniu umowy na unijną dotację fot.arch.UMWM
  • Wnętrza Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" fot.arch.UMWM
  • Tablice w stylu industrialnym z logotypami Centrum "Elektrownia" i wójewództwa mazowieckiego fot.arch.UMWM

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" ma nową siedzibę – obiekt zyskał uznanie wśród miłośników architektury. Inwestycja otrzymała unijną dotację w wysokości 15 mln zł. Umowę podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk i dyrektor placówki Włodzimierz Pujanek.

 

– To bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta. Zbudowaliśmy nową przestrzeń dla artystów sztuki współczesnej, którzy w tym miejscu tworzą i pokazują swoje dzieła.  A  miasto Radom dostało szansę, by zaistnieć na arenie krajowej i międzynarodowej. Jestem przekonany, że to miejsce przerodzi się w polską mekkę sztuki współczesnej – podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Co nowego

– Po ponad 3 latach prac nad projektem, na horyzoncie pojawiła się szansa na jego zakończenie. Mamy już m.in.:  sale wystawowe, bibliotekę, w której znajdują się nasze wydawnictwa i Mediatekę. Teraz czas na dokończenie prac związanych z kinem i widownią na 120 osób oraz zagospodarowanie przestrzeni na parking. Jesienią, w październiku tego roku, sala kinowa powinna być dostępna dla zainteresowanych – dodał dyrektor „Elektrowni’’ Włodzimierz Pujanek.

Dzięki adaptacji i rozbudowie budynku dawnej elektrowni miejskiej Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" w Radomiu zyskało przestrzeń do działalności wystawienniczej, filmowej, kulturalnej i artystycznej. Tu również jest kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zbiory są tu przechowywane, konserwowane i eksponowane.

 

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Nowa infrastruktura zapewnia osobom niepełnosprawnym swobodny dostęp do działań kulturalnych centrum. Zaprojektowano windy prowadzące na wszystkie kondygnacje budynku. Ciekawym elementem obiektu jest „Cumulus radomski”, czyli artystyczny neon, który stał się znakiem rozpoznawczym. Elementem projektu są również materiały promocyjne i tablice informacyjne.

 

Tytuł projektu: Zmiana sposobu użytkowania budynku dawnej elektrociepłowni na Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

Beneficjent: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ,,Elektrownia’’ w Radomiu

Całkowita wartość projektu: 24 866 757,11 zł

Kwota dofinansowania: 15 135 198,47 zł

Działanie 6.1 Kultura

Liczba wyświetleń: 526

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.