Aktualności

WSA znów na korzyść Mazowsza

2015.05.28 07:45 , aktualizacja: 2015.07.16 10:37

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Polskie monety i banknoty Fot. arch. UMWM

Mazowsze nie musi wpłacać do budżetu państwa pełnej kwoty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. – orzekł dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny. To kolejny sukces Mazowsza w walce z krzywdzącym sposobem naliczania subwencji regionalnej. Pozytywne zmiany w budżecie województwa mazowieckiego dostrzega Fitch Ratings, który zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.

 

Sąd zgadza się z województwem

Główna rozprawa w WSA dotyczyła skargi samorządu województwa na decyzję ministra finansów, w której określił wysokość wpłaty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. Województwo, ze względu na trudną sytuację finansową, nie zapłaciło tej kwoty. Sąd w dzisiejszym wyroku przychylił się do stanowiska Mazowsza.

 

Na szczęście sąd kontynuuje swoją linię orzeczniczą i uchylił tę decyzję ministra finansów. To oznacza, że jeśli orzeczenie będzie prawomocne, nie mamy podstaw do wpłacenia pełnej kwoty „janosikowego” do budżetu państwa. Sąd w ustnym uzasadnieniu przychylił się również do proporcji, jaka była ustalona w poprzednich orzeczeniach, że 70 proc. dochodów powinno pozostawać na nasze potrzeby, a tylko 30 proc. stanowiłoby wpłatę do budżetu państwa – powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski.

 

Ponadto sąd ostatecznie stwierdził, że postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego urząd skarbowy ściągnął z konta województwa ponad 60 mln zł nie miało podstawy prawnej i uchylił to postępowanie.

 

 

Fitch – perspektywa ratingów Mazowsza stabilna

Fitch Ratings zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego z negatywnej na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.

 

Na decyzję Agencji wpływ miały przede wszystkim – wprowadzony przez Mazowsze w 2014 r. „program ostrożnościowy”, zakładający oszczędności wydatków operacyjnych województwa o około 250 mln zł w latach 2014–2016 oraz zmniejszenie wydatków na „janosikowe”. Dzięki wygranej przez Mazowsze batalii o zmianę „janosikowego”, wpłaty województwa z tytułu subwencji wyrównawczej w 2015 r. będą o około 212 mln zł mniejsze i przestaną być największym wydatkiem w budżecie Mazowsza.

 

Poza tym Fitch Rating potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej (Issuer Default Rating; IDR) na poziomie „BBB”, dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Agencja potwierdziła także długoterminowy rating w walucie zagranicznej na poziomie „BBB” dla obligacji województwa wyemitowanych w transzach o wartości 50 mln euro i 32 mln euro.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2030 kB, Liczba pobrań: 258

Liczba wyświetleń: 520

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.