Aktualności
Podniesienie jakości życia na obszarach wiejskich
2015.05.29 09:40 , aktualizacja: 2015.07.16 10:47
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Trzy działania w ramach PROW na lata 2014–2020 będą wdrażane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w imieniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budżet PROW to ponad 13,5 mld euro.
Odnowa wsi
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross, marszałkowie województw i prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski podpisali umowy regulujące zasady współpracy przy wdrażaniu PROW. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali wicemarszałkowie Janina Ewa Orzełowska i Leszek Ruszczyk oraz dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki.
– Podpisaliśmy umowę, która daje nam możliwość rozpoczęcia działań wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To swojego rodzaju inauguracja tego programu. Samorządowi województwa zostały delegowane działania LEADER, z odnowy wsi i dotyczące scaleń – podkreślił dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Radosław Rybicki.
Aktywność obywatelska
Zgodnie z umową zadania PROW 2014–2020 będą wdrażane nie tylko przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale też (podobnie jak to miało miejsce w ubiegłej perspektywie) przez samorządy i Agencję Rynku Rolnego.
Do samorządów województw, w tym Mazowsza, będą należały trzy zadania dotyczące: wsparcia na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa (tzw. scalenia gruntów rolnych), podstawowych usług i odnowy wsi na obszarach wiejskich (m.in. w zakresie dróg lokalnych, gospodarki wodno-ściekowej, targowisk, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi) oraz wsparcia dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (m.in. realizacji strategii rozwoju lokalnego, współpracy z lokalną grupą działania oraz kosztów bieżących i aktywizacji).
Liczba wyświetleń: 831
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.