Aktualności

Niezwykły eksponat w Muzeum Sportu i Turystyki

2015.06.02 10:25 , aktualizacja: 2015.06.02 10:41

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Łódź Waldemara Marszałka fot.Milena Szymańska
  • Mistrz opowiada o parametrach łodzi fot.Milena Szymańska
  • Wręczenie medalu Pro Masovia Waldemarowi Marszałkowi fot.Milena Szymańska

Wyścigowa łódź, w której w latach 1996–2006 trzech członków rodziny Marszałków zdobyło medale mistrzostw świata, trafiła do Muzeum Sportu i Turystyki.

 

Przekazany eksponat to niezwykła maszyna, powstała w 1995 r. Na podstawie własnych doświadczeń zawodnik modyfikował kolejne wersje motorówek, i właśnie ta jest ostatnią z serii, zawierającą w sobie całą wiedzę i doświadczenie wyścigowe Waldemara Marszałka.

 

Łódź startowała w klasie 0-950 cm, z silnikiem o mocy 130 koni mechanicznych. Waży wraz z silnikiem 130 kg. Na prostej rozwija prędkość do 180 km/h. Konstrukcja wykonana jest ze sklejki, a starannie dopasowane elementy szkieletu z lekkiego drewna obite są poszyciem sklejki o grubości 3 mm. To bardzo delikatna i filigranowa, ale niezwykle szybka łódź.

 

– Wyprodukowaliśmy ją  w Polsce, to jedyny i niepowtarzalny egzemplarz – przyznaje sześciokrotny motorowodny mistrz świata Waldemar Marszałek. W niej medale zdobywałem ja, jak i moi synowie Bernard i Bartłomiej – podkreśla.

 

Uroczystość była  też doskonałą okazją do uhonorowanie zasług Waldemara Marszałka Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Wręczył go wyróżnionemu członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Liczba wyświetleń: 561

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.