Aktualności

Myśl technologiczna będzie rozwijana

2015.06.12 10:50 , aktualizacja: 2015.07.06 15:28

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska (na podst.zebr.mat.), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Nowoczeny budynek Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych fot.arch.Instytutu...
  • Przemówienie marszałka Adama Struzika fot.arch.Instytutu...
  • Przestrzeń Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych fot.arch.Instytutu...
  • Marszałek Adam Struzik z pamiątkową statuetką fot.Michał Słaby
  • Wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami fot.arch.Instytutu...
  • Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych fot.arch.Instytutu...
  • Marszałek Adam Struzik i przedstawiciel Insytutu Lotnictwa fot.Michał Słaby
  • Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych wewnątrz fot.arch.Instytutu...
  • Uroczyste przecięcie wstęgi w nowym budynku centrum fot.Michał Słaby
  • Marszałek wysłuchał referatu inauguracyjnego fot.Michał Słaby
  • Pamiątkowe statuetki fot.Michał Słaby

Technologie kosmiczne i lotnicze to obszar, który może dać szansę, zarówno Mazowszu, jak i Polsce na dynamiczny rozwój – podkreślił marszałek Adam Struzik, otwierając Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. To najnowsza inwestycja lidera w prowadzeniu badań lotniczych, aerodynamicznych i wytrzymałościowych – Instytutu Lotnictwa.

 

Działalność badawcza

Centrum mieści się w wybudowanym dla tego projektu nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym obiekcie – kompleksie trzech budynków ułożonych w kształcie litery H. W dwóch z nich znajdą się laboratoria, w tym m.in. wymiany ciepła w silnikach lotniczych i kosmicznych, obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, analiz cieplnych i wytrzymałościowych, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych czy testów przyrządów lotniczych i kosmicznych. Ostatni – z salami wykładową, konferencyjną oraz audytorium – pełni funkcję konferencyjną. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi blisko 11 tys. m².

Infrastruktura naukowo-badawcza centrum służyć będzie zarówno Instytutowi Lotnictwa, jak i zewnętrznym jednostkom z kraju i zagranicy.

 

Miejsca pracy dla kilkuset naukowców

Nowoczesna instytucja to nie tylko specjalistyczne, świetnie wyposażone laboratoria, ale przede wszystkim przestrzeń, w której swoje badania będzie w przyszłości prowadzić kilkuset naukowców – informatyków, chemików czy fizyków. W nowym obiekcie jest miejsce m.in. na zespoły pracujące nad projektowaniem i tworzeniem np. obiektów bezzałogowych czy struktur lotniczych i kosmicznych, zajmujące się inteligentnymi materiałami, innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi samolotów i śmigłowców, zwiększeniem bezpieczeństwa samolotów czy silnikami rakietowymi.

 

Wymierne efekty prac

Wyniki projektów badawczych realizowanych w centrum mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. w przemyśle, systemach monitoringu i bezpieczeństwa, budownictwie, inżynierii medycznej, robotyce, nowoczesnych systemach zasilających, a także w technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu przedmiotów codziennego użytku.

 

Unijne wsparcie

Projekt zrealizowano z wykorzystaniem środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013. Jego pełna wartość to ponad 48 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło przeszło 18 mln zł.

 

Wymiana myśli technologicznej

Kadra zarządzająca instytutami badawczymi wzięła udział, po otwarciu centrum, w Krajowym Forum pn. „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych”. Główną ideą spotkania była wymiana doświadczeń pomiędzy wiodącymi ośrodkami w Polsce nt. współdziałania na polu nauki i gospodarki. Forum było też okazją do podsumowania wieloletniej działalności biura projektowo-badawczego Engineering Design Center, działającego na terenie Instytutu Lotnictwa. W ciągu 15 lat, EDC rozwinęło się z niewielkiej organizacji zatrudniającej 22 inżynierów. Teraz jest jednym z najbardziej znanych biur projektowych na świecie, realizującym inicjatywy z trzech różnych branż – lotnictwa, energetyki oraz gazu i ropy naftowej.

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 399

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.