Aktualności

Rolnicze święto

2015.06.12 15:25 , aktualizacja: 2015.06.16 11:30

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

 • wystawa ciągników rolniczych Fot. Małgorzata...
 • wręczenie pucharów Fot. Małgorzata...
 • konferencja nt. PROW Fot. Małgorzata...
 • zaproszeni goście Fot. Małgorzata...
 • wręczenie pucharów Fot. Małgorzata...
 • wręczenie pucharów Fot. Małgorzata...
 • prezentacja maszyn rolniczych Fot. Małgorzata...
 • marszałek Adam Struzik Fot. Małgorzata...
 • wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska Fot. Małgorzata...
 • prezentacja maszyn rolniczych Fot. Małgorzata...
 • stoisko z roślinami Fot. Małgorzata...

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku był gospodarzem XVI Mazowieckich Dni Rolnictwa i VII Mazowieckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Te – największe w województwie targi rolne – odwiedziło około 30 tys. osób. Wśród nich był m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Dla rolników

Jak co roku, targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających. Każdy mógł skorzystać z fachowego doradztwa ekspertów zajmujących się rolnictwem. Uczestnicy imprezy obejrzeli nowe odmiany roślin uprawnych (około 300), środków do produkcji zwierzęcej i nowoczesne technologie upraw. Obecni również przedstawicieli świata nauki z uczelni rolniczych i instytutów naukowo-badawczych z obszaru rolnictwa.

 

Marszałek Adam Struzik wspólnie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeuszem Nalewajkiem przedstawili zebranym sposób wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dla Mazowsza będzie to 1 mld 125 mln euro, czyli prawie 6 mld zł. Środki te są ogromną szansą na połączenie własnego potencjału i środków europejskich dla zbudowania innowacyjnego rolnictwa i przetwórstwa.

 

Hodowcy zwierząt przywieźli ze sobą najlepsze okazy trzody chlewnej, bydła mlecznego i klaczy. W trakcie imprezy wybrano spośród nich najlepsze zwierzęta, które otrzymały tytuł czempiona. Impreza udowodniła, że mazowieckie rolnictwo to dziś bardzo nowoczesna gałąź gospodarki z produkcją wysokiej jakości i eksportem na rynki europejskie i światowe.

 

Dla całej rodziny

Imprezie towarzyszyła m.in. wystawa ciągników, maszyn, urządzeń oraz kiermasz rękodzieła, serów, miodów, wędlin, a także V edycja Ekologicznego Turnieju Rodzinnego, który nie tylko integrował rodziny, ale też popularyzował wiedzę o przyrodzie i jej ochronie.

 

Wydarzenie patronatem honorowym objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 515

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.