Aktualności

Nagrody im. Władysława Orkana rozdane

2015.06.15 10:45 , aktualizacja: 2015.06.16 09:20

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • Statuetka Nagrody im. Władysława Orkana fot.Marian Głuchowski
 • Marszałek Adam Struzik i Jerzy Hoffman fot.Michał Krzyżanowski,...
 • Jerzy Hoffman z Nagrodą im. Władysława Orkana fot.Marian Głuchowski
 • Marszałek Adam Struzik fot.Michał Krzyżanowski,...
 • fot.Michał Krzyżanowski,...
 • Wyróżnieni Medalem Pamiątkowym Pro Masovia fot.Marian Głuchowski
 • Święto Ludowe w Opinogórze fot.Marian Głuchowski
 • Wywiad z marszałkiem Adamem Struzikiem fot.Michał Krzyżanowski,...
 • Przed grobem rodziny Krasińskich złożono kwiaty fot.Michał Krzyżanowski,...
 • Laureaci tegorocznej edycji nagrody fot.Michał Krzyżanowski,...
 • Chwila dla fotoreporterów fot.Michał Krzyżanowski,...
 • Inscenizacja walki na szable Władysława Orkana
 • Jeden z laureatów nagrody Władysława Orkana
 • Medale pamiątkowe fot.Marian Głuchowski

Dziewięciu wspaniałych uhonorowano w tym roku Nagrodą im. Władysława Orkana za ich wieloletnią działalność kulturalną na polu krzewienia tradycji ludowych. Trzynasta edycja tego prestiżowego, ogólnopolskiego wyróżnienia była uwieńczeniem uroczystych obchodów Wojewódzkiego Święta Ludowego.

 

Tradycje ludowców

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opinogórze w intencji Ruchu Ludowego. Święto jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich ludzi związanych z polską wsią i ruchem ludowym. Ma ono długą historię i chlubną tradycję.

 

Wręczono Nagrody im. Władysława Orkana

„Ukochałem lud biedny nad miarę bom się jego pieśnią wykołysał...ukochałem zwyczaje i gwarę, które, dziecko, z piersi jegom wyssał (…)” – to poetyckie słowa Władysława Orkana – pisarza tworzącego w okresie Młodej Polski, miłośnika kultury góralskiej, przywódcy wielkiego regionalnego ruchu – Związku Podhalan, którego symbolem jest do dziś. Laureatami nagrody jego imienia za rok 2014 zostali: reżyser Jerzy Hoffman, zespół „Pauza, Raz, Dwa, Trzy…”, Miejska Orkiestra Dęta OSP z Ciechanowa, Chór męski Melodia, rzeźbiarka ludowa Anna Ficoń, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy, Janina Kęsek (kustosz Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni), pisarka Zofia Wiśniewska oraz Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”. Uroczyste wręczenie wyróżnień, z udziałem m.in. wiceprzewodniczącej sejmiku Wiesławy Krawczyk oraz marszałka Adama Struzika, odbyło się 13 czerwca br. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze koło Ciechanowa.

 

Pro Masovia

Dodatkowym wyróżnieniem dla Chóru męskiego Melodia było uhonorowanie formacji Medalem Pamiątkowym Pro Masovia za całokształt działalności na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego. Nagrodę wręczył marszałek Adam Struzik. Melodia to siedmioosobowy zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze, działający pod patronatem Towarzystwa Miłośników Opinogóry. Ich repertuar to zarówno stare przeboje przedwojennej Polski, jak i własne, współcześnie pisane, tworzone i aranżowane głównie przez kierownika muzycznego i członka zespołu – Jerzego Szpojankowskiego.

 

Było…rodzinnie, piknikowo

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. spotkanie autorskie z wybitnym reżyserem Jerzym Hoffmanem, prezentacja filmu „Potop” – zrekonstruowanego cyfrowo i w nowej wersji montażowej, wystawy czasowe, pokazy szermierki i ratownictwa medycznego, wesołe miasteczko dla dzieci oraz wieczorne koncerty zespołów.

 

Patronat Honorowy nad obchodami objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Organizatorami byli: Fundacja im. Władysława Orkana, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 13 kB, Liczba pobrań: 393
Rozmiar: 12 kB, Liczba pobrań: 391

Liczba wyświetleń: 787

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.