Aktualności

Absolutorium dla zarządu

2015.06.15 13:50 , aktualizacja: 2015.06.16 15:18

Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Przewodniczący sejmiku oraz marszałek województwa fot.Justyna Michniewicz
  • Głos zabiera jeden z radnych województwa fot.Justyna Michniewicz
  • Marszałek Adam Struzik w otoczeniu klubowych radnych fot.Justyna Michniewicz
  • Skarbnik województwa fot.Justyna Michniewicz
  • Członek zarządu Elżebieta Lanc fot.Justyna Michniewicz
  • Radni na sejmikowej sesji fot.Justyna Michniewicz
  • Radni PSL fot.Justyna Michniewicz
  • Klub radnych PiS fot.Justyna Michniewicz
  • Sesja sejmiku fot.Justyna Michniewicz

Sejmik udzielił dzisiaj Zarządowi Województwa Mazowieckiego absolutorium z wykonania budżetu za 2014 rok. Przyjął też stanowisko dotyczące hałasu dobiegającego z trasy S-8 w Warszawie oraz zgodził się na utworzenie instytucji kultury „Stacja Muzeum”.

 

Absolutorium

W zeszłym roku dochody wykonane zostały w 95 proc. i wyniosły blisko 2,47 mld zł. Udział w podatku od osób fizycznych osiągnął 246 mln zł (101 proc. planu), a w podatku od osób prawnych – przeszło 1,2 mld zł (106 proc. planu). Wydatki zrealizowano w 85 proc. i wyniosły 2,5 mld zł. Zarząd musiał przekazać do budżetu państwa 634 mln zł „janosikowego”.

Radni województwa udzielili większością głosów absolutorium zarządowi – za głosowało 30 radnych, przeciw – 17, nikt nie wstrzymał się od głosu. Marszałek Adam Struzik i skarbnik Marek Miesztalski w swoich wystąpieniach podkreślali, że ubiegły rok minął pod szyldem skutecznych działań na rzecz zmniejszenia „janosikowego”, choć był to czas trudny dla budżetu województwa.

 

 

 

Stanowisko

Radni apelują do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem trasy S-8, o doprowadzenie w możliwie najkrótszym czasie do wykonania zabezpieczeń akustycznych na odcinku od Al. Prymasa Tysiąclecia (rejon parku ks. Janusza) do ul. Dywizjonu 303 i ul. Marynin aż do skrzyżowania z ul. Górczewską. Mają one polegać na przedłużeniu ekranów akustycznych oraz podniesieniu istniejących, tak aby po obu stronach drogi miały tą samą wysokość.

 

Stacja Muzeum

Sejmik przyjął również uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz utworzenia i poprowadzenia, wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi, samorządowej instytucji kultury „Stacja Muzeum”. Nowa lokalizacja będzie spełniała  europejskie standardy. Obecnie muzealia wystawione są na skrajne warunki atmosferyczne, przez co ulegają ciągłej degradacji. PKP zobowiązały się do wybudowania siedziby stacji na własnych terenach na Woli – Odolanach i oddania jej w nieodpłatne użytkowanie oraz współfinansowania bieżącej działalności. Ideą jej powstania jest stworzenie instytucji, która stałaby się centralnym muzeum kolejnictwa w Polsce.

 

Budżet na 2015 r.

Radni uchwalili ponadto zmiany w budżecie na 2015 r.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3215 kB, Liczba pobrań: 176
Rozmiar: 2280 kB, Liczba pobrań: 130

Liczba wyświetleń: 688

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.