Aktualności
O wyniku negocjacji dotyczących umów partnerstwa oraz programów operacyjnych i budowaniu rynków kapitałowych w Europie
2015.07.09 15:20 , aktualizacja: 2017.01.31 10:50
Autor: Aleksandra Prandota, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Aleksandra Prandota
- fot. Aleksandra Prandota
- fot.arch.KR
- fot. Aleksandra Prandota
- fot. Aleksandra Prandota
- fot. Aleksandra Prandota
Od 7 do 9 lipca marszałek Adam Struzik uczestniczył w posiedzeniu prezydium Komitetu Regionów (KR) oraz w 113 sesji plenarnej. Wiodącymi tematami była unia energetyczna, priorytety rozpoczętej z początkiem lipca prezydencji Luksemburga w Radzie, a także kwestie unii rynków kapitałowych, umów partnerstwa oraz programów operacyjnych.
Członkowie KR wysłuchali m.in Maroša Šefčoviča, pełniącego funkcję komisarza UE ds. unii energetycznej, Carlosa Moedasa – komisarza UE odpowiedzialnego za badania, naukę i innowacje oraz Dana Kerscha, reprezentującego ministerstwo spraw wewnętrznych Luksemburga.
Energia i kapitał
Komisarz Šefčovič podkreślił rolę unii energetycznej, której głównym zadaniem jest integracja rynku energetycznego między państwami członkowskimi, ograniczanie zależności od państw trzecich i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw. Dodał, że musi być budowana od podstaw w krajach, regionach i miastach wspólnoty przy poparciu obywateli.
Członkowie KR pozytywnie odnieśli się do inicjatywy Komisji Europejskiej zawartej w zielonej księdze „Tworzenie unii rynków kapitałowych”, dostrzegając potencjał projektu dla integracji rozdrobnionych rynków kapitałowych w Europie. Umożliwiłoby to zwiększenie inwestycji w europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Podkreślili potrzebę podjęcia dalszych inicjatyw, by również regiony o mniej rozwiniętych rynkach finansowych odniosły z tego korzyści. Kluczowe będzie także utworzenie spójnego zbioru przepisów i zwiększenie przejrzystości publicznie dostępnej informacji finansowej. Wychodząc naprzeciw inwestorom detalicznym i małym przedsiębiorstwom, administracja samorządowa mogłaby pomóc w upowszechnianiu edukacji finansowej.
Polityka spójności
Zgromadzeni dokonali oceny uzgodnionych umów partnerstwa i programów operacyjnych z punktu widzenia beneficjentów na poziomie władz lokalnych i regionalnych. Zwrócili uwagę na trudną sytuację finansową władz niższego szczebla, wynikającą często z narzucanej odgórnie polityki oszczędzania. Brak zasobów finansowych na poziomie samorządów wpływa negatywnie na możliwość realizacji założeń polityki spójności, szczególnie w ujęciu długoterminowym. Spowalnia tym samym m.in. tworzenie nowych miejsc pracy, obniżenie zanieczyszczeń środowiskowych i poprawę jakości życia mieszkańców regionów, miast i gmin. Rozwiązaniem byłoby m.in. zwiększenie roli instrumentów finansowych. Uruchomiono dedykowaną platformę informacyjną i doradczą fi-compass, by lepiej poznać mechanizm i zrozumieć ich działanie.
Greckie doświadczenia
Debata nad sytuacją Grecji i konsekwencjach przeprowadzonego referendum, w którym obywatele tego kraju odrzucili warunki pomocy zagranicznej zajęła dużą część dyskusji. Dominował pogląd, że jego wynik nie oznacza zerwania z Unią Europejską, ale jeszcze bardziej komplikuje i tak już alarmową sytuację i może zagrażać spójności politycznej Europy.
Rozwój terytorialny
Marszałek Adam Struzik przewodniczył eksperckiemu seminarium nt. znaczenia instrumentów finansowych we wsparciu rozwoju terytorialnego. Marszałek jest sprawozdawcą opinii KR w tym obszarze. Przyjęcie dokumentu planowane jest na październikowej sesji plenarnej.
Więcej informacji o działaniach Komitetu Regionów pod adresem:
www.cor.europa.eu/pl/news/Pages/index.aspx .
Liczba wyświetleń: 528
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.