Aktualności

Samorząd wesprze sądy arbitrażowe

2015.07.24 15:30 , aktualizacja: 2015.07.27 07:18

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego na temat sądownictwa arbitrażowego Fot. Małgorzata...
  • Uczestnicy spotkania w trakcie dyskusji Fot. Małgorzata...
  • Prowadzącym spotkanie był marszałek Adam Struzik Fot. Małgorzata...
  • Prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie mec. Marek Furtek Fot. Małgorzata...
  • Podczas spotkania poruszono temat odciążenia sądów powszechnych w sprawach gospodarczych Fot. Piotr Mączewski
  • Dyrektor Departamentu Środków UE w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Anna Czapracka Fot. Małgorzata...

Rola Samorządu Województwa Mazowieckiego dotycząca rozstrzygania sporów gospodarczych w sposób polubowny może być znacząca.

 

Pilotażowy program na Mazowszu

W tej sprawie w piątek, 24 lipca, w siedzibie UMWM spotkali się m.in. marszałek Adam Struzik wraz z prezesem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie mec. Markiem Furtkiem i dyrektorem Departamentu Środków UE w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzią Anną Czapracką. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele m.in. ministerstwa infrastruktury i rozwoju, Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, UMWM i uczelni.

 

Podczas wizyty rozmawiali na temat pilotażowego programu dotyczącego odciążenia sądów powszechnych w sprawach gospodarczych. Opiekę nad projektem pn. „Usprawnienie rozstrzygania sporów gospodarczych w województwie mazowieckim” miałby pełnić samorząd województwa.

 

Wiele zadań

Pilotażowy program ma przyczynić się do tworzenia warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i poprawy otoczenia instytucjonalnego przedsiębiorczości na Mazowszu. Na wsparcie mogą liczyć m.in. jednostki samorządu terytorialnego i naukowe, organizacje pozarządowe, kadry sądownictwa w regionie, ale przede wszystkim przedsiębiorcy województwa mazowieckiego.

 

Inicjatorzy przedsięwzięcia stawiają przed sobą szereg istotnych działań. W planach jest np. utworzenie Mazowieckiego Centrum Mediacji Gospodarczych i Rozwoju Sądownictwa oraz sieci współpracy pomiędzy samorządem województwa, sądami regionu, przedsiębiorcami i naukowcami.

 

Ważne jest też opracowanie systemu pomocy przesądowej w ramach tzw. programu klinik uniwersyteckich, cykl  wymian, staży i szkoleń na rzecz sędziów, mediatorów, referendarzy i kadr menedżerskich sądów województwa oraz uporządkowanie i kategoryzacja obszarów tematycznych wsparcia orzecznictwa w określonych kategoriach – prawo ochrony konkurencji, własności intelektualnej, konsumentów, energetyczne, telekomunikacyjne, zdrowotne, społeczne, środowiskowe.

 

Moc korzyści

Współpraca sfery nauki i gospodarki m.in. poprzez badanie potrzeb przedsiębiorców, stypendia doktoranckie na mazowieckich uczelniach poświęconych badaniom przyczyn niskiej sprawności sądownictwa w regionie oraz granty naukowe przyczynią się do poprawy efektywności instytucji przestrzeni sprawiedliwości.

 

Aktywna rola Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwestii usprawnienia rozstrzygania sporów gospodarczych w regionie podniesie też konkurencyjność polskiego rynku. Ostatecznym rezultatem realizacji projektu będzie poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w regionie i ograniczenie ryzyka prawnego, zwłaszcza przy wprowadzaniu innowacyjnych projektów gospodarczych.

 

Liczba wyświetleń: 829

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.