Aktualności

Od 130 lat ratują w czasie klęsk i żywiołów

2015.08.03 13:15 , aktualizacja: 2015.08.03 13:45

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • akcja ratunkowa z udziałem strażaków z OSP W Kamieńczyku Fot. arch. OSP Kamieńczyk
  • Medal Pamiątkowy ‘Pro Masovia’ i dyplomy uznania dla stażaków z Kamieńczyka wręcza członek zarządu Elżbieta Lanc Fot. Leszek Baranowski
  • Meldunek podczas uroczystego apelu OSP Kamieńczyk Fot. Leszek Baranowski
  • Sztandar OSP Kamieńczyk Fot. Leszek Baranowski
  • Uczestnicy uroczystosci wysłuchali historii OSP w Kamieńczyku Fot. Leszek Baranowski
  • Występ Zespołu Pieśni i Tańca 'Oberek' Fot. Leszek Baranowski
  • archiwlane zdjęcie członków jednostki OSP w Kamieńczyku Fot. arch. OSP Kamieńczyk

Jubileusz 130-lecia istnienia obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńczyku nad Bugiem (powiat wyszkowski). Doceniając zasługi strażaków, marszałek Adam Struzik uhonorował jednostkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, a druhów ochotników – dyplomami uznania. Odznaczenia wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Przebieg uroczystości

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji druhów ochotników. Podczas apelu przedstawiono historię jednostki, a po wręczeniu odznaczeń, wyróżnień i podziękowań odbyła się defilada. Świętowanie zakończyła wspólna zabawa zorganizowana w ramach IV Festiwalu Miodu i Chleba.

 

Wypełniając szlachetną misję dobrowolnego niesienia pomocy, strażacy z Kamieńczyka regularnie uczestniczą w działaniach gaśniczych, ratownictwa drogowego i technicznego oraz zajmują się likwidacją zagrożeń.

 

Historia jednostki

Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńczyku jest najstarszą jednostką w gminie Wyszków, powstała w 1855 r. Od 130 lat jej członkowie – strażacy ochotnicy - z potrzeby serca niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują. Aktualnie OSP zrzesza 54 członków zwyczajnych w tym: 24 z aktualnymi uprawnieniami do działań ratowniczych, 8 ratowników medycznych, 5 nurków, 3 kierowców i 7 ratowników technicznych. Od czerwca 1997 r. jednostka działa w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jest członkiem Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego i wchodzi w skład Kompani Powodziowej Legionowo oraz plutonów: „Ulewa”, „Fabryka”, „Wichura” i „Powódź”, należących do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Liczba wyświetleń: 849

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.