Aktualności
Lekarski duch
2015.08.17 11:05 , aktualizacja: 2015.08.19 07:52
Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
Marszałek Adam Struzik został obdarowany okolicznościowym dyplomem oraz dwoma medalami –„Za zasługi dla Głównej Biblioteki Lekarskiej” oraz „70 lat. Główna Biblioteka Lekarska” – w uznaniu za dotychczasowe wsparcie dla codziennej działalności Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim, 17 sierpnia, wyróżnienia przekazał dyrektor placówki dr n. przyr. Wojciech Giermaziak.
Tradycja…
Bibliotekę założył 8 czerwca 1945 r. prof. dr med. Stanisław Konopka – historyk medycyny, wybitny bibliotekarz i bibliograf. Był jej pierwszym dyrektorem. Za swojej kadencji stworzył od podstaw najbogatszy w Polsce i jeden z dziesięciu największych w świecie księgozbiór medyczny.
…i współczesność
Główna Biblioteka Lekarska jest obecnie nowoczesną, skomputeryzowaną placówką specjalistyczną, jedną z trzech głównych bibliotek resortowych w kraju. W jej zbiorach znajduje się 700 tys. woluminów obejmujących publikacje z zakresu medycyny, farmacji, nauk biomedycznych oraz historii nauk medycznych. Główną siedzibą jest gmach przedwojennej kamienicy przy ul. Chocimskiej 22. Zbiory specjalne mieszczą się w Dziale Starej Książki Medycznej, w budynku dawnego oddziału chirurgicznego Szpitala Ujazdowskiego przy ul. Jazdów 1A, w pobliżu Zamku Ujazdowskiego.
Z tej skarbnicy wiedzy i informacji medycznej korzystają lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, rehabilitanci i studenci nauk medycznych.
W czerwcu br., w dowód uznania dla prężnej działalności placówki oraz jej wkładu z rozwój Mazowsza, marszałek województwa uhonorował bibliotekę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
Liczba wyświetleń: 602
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.