Aktualności

Literacki akcent pracy…

2015.08.20 16:00 , aktualizacja: 2015.08.21 15:52

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Rękopis legendarnego wiersza „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego, pamiątki związane z domem rodzinnym w Płocku to jedne z wielu materiałów, jakie mógł zobaczyć marszałek Adam Struzik w muzeum poświęconym twórczości i życiu poety.

 

Marszałek obejrzał też krótki film dokumentalny o związkach poety z Płockiem i Warszawą. Zapoznał się z najnowszymi publikacjami związanymi z Władysławem Broniewskim, zobaczył zdjęcia wybitnych polskich fotografów, dotyczące m.in. Wisły, jak również fotografie bliskich pisarza. Odsłuchał wybrane nagrania wierszy Broniewskiego w wykonaniu autora.

Po oryginalnych wnętrzach domu pisarza oprowadzała kierownik placówki Eliza Czapska, mówiła też o obecnych i planowanych projektach – „Domu Poetów” oraz Warszawskim Festiwalu Poetów.

 

Willa przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51

To warszawski dom, podarowany w 1950 r. Władysławowi Broniewskiemu przez państwo w rocznicę 25-lecia jego twórczości. Poeta spędził tu ostatnie 9 lat życia. Obecnie mieści się tu Muzeum Władysława Broniewskiego – oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza*.

W wilii zachowano autentyczne wyposażenie wnętrz. Dzięki zgromadzonym pamiątkom dowiemy się wiele o złożonych losach autora „Ulicy Miłej”. Obok prawie kompletnego zbioru rękopisów, korespondencji z lat 1915–1962, eksponowane są mało znane materiały z archiwum literackiego pisarza. Znajdziemy tu także pierwodruki wierszy w prasie i pierwsze wydania książkowe, taśmy magnetofonowe z recytacjami poety.

Więcej o muzeum pod adresem http://muzeumliteratury.pl/author/muzeumbroniewskiego/ .

 

* Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Kierownik Eliza Czapska i marszałek Adam Struzik w Muzeum Władysława Broniewskiego fot.arch. Muzeum Władysława...
  • Stolik z osobistymi pamiątkami Władysława Broniewskiego - ekspozycja stała w muzeum poświęconemu poecie żródło: muzeumliteratury.pl
  • Dom Władysława Broniewskiego fot.arch. Muzeum Władysława...

Liczba wyświetleń: 1008

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.