Aktualności

Dożynki 2015 na Mazowszu

2015.09.14 13:30 , aktualizacja: 2015.09.15 12:58

Autor: opracowanie WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

 • Mazowieckie Święto Chleba arch.UM w Węgrowie
 • Marszałek Adam Struzik podczas prezentacji wieńców źródło:www.powiat-plock.pl
 • Członek zarządu Elżbieta Lanc wita rolników i zgromadzonych gości arch.UM w Węgrowie
 • Elżbieta Lanc wita rolników i zgromadzonych gości arch.UM w Węgrowie
 • Starosta i Starościna dożynkowie podczas XVI Dożynek Powiatu Płockiego, zorganizowanych 8 września w Bodzanowie źródło:www.powiat-plock.pl
 • Występy artystyczne w Bodzanowie źródło:www.powiat-plock.pl
 • Mochowo - przemarsz korowodu dożynkowego fot. UG Mochowo
 • Mochowo - przemarsz korowodu dożynkowego fot. UG Mochowo
 • Mochowo - wójt Zbigniew Tomaszewski dzieli się z uczestnikami uroczystości dożynkowym chlebem fot. UG Mochowo
 • Mochowo - uczestnicy uroczystości dożynkowych fot. UG Mochowo
 • Mochowo - Podczas przerwy grupa młodzieży z Zespołu Ludowego poczęstowała zebranych ciastem drożdżowym fot. UG Mochowo
 • Mochowo - dożynki były okazją do spróbowanie tradycyjnych potraw i produktów fot. UG Mochowo
 • Mochowo - dożynki były okazją do spróbowanie tradycyjnych potraw i produktów fot. UG Mochowo
 • Mochowo - wystąpienia marszałka Adama Struzika fot. UG Mochowo
 • Mochowo - uczestnicy uroczystości dożynkowych fot. UG Mochowo
 • Dożynki gminne w Strychu gm. Maciejowice fot. Radosław Strzaliński
 • Wieńce dożynkowe powiatu garwolińskiego fot. Radosław Strzaliński
 • MArszałek Adam Struzik i wójt gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski fot. archiwum UMWM
 • Wystąpienie marszałka Adama STruzika podczas dożynek w Gozdowie fot. archiwum UMWM
 • Dożynki w gminie Nieskórz – zespół ludowy fot. Tomasz Stefański
 • Członek zarządy Elżbieta Lanc przemawia podczas dożynek w Wyszkowie. fot. Leszek Baranowski
 • fot. Leszek Baranowski
 • Występ zespołu ludowego z powiatu wyszkowskiego fot. Leszek Baranowski
 • Rolnicy z terenu powiatu wyszkowskiego nagrodzeni za wyniki produkcyjne w gospodarstwie fot. Leszek Baranowski
 • Prezentacja wieńców dożynkowych fot. Tomasz Stefański
 • Występy zespołu dziecięcego podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w gminie Olszewo-Borki fot. Tomasz Stefański

Święto plonów to dla wszystkich rolników czas wyjątkowy. Po całorocznej trudnej i ciężkiej pracy przychodzi moment podsumowania, podziękowania za plony, czas wspólnej radości i zabawy. W tradycyjnych obrzędach dożynkowych na Mazowszu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Szacunek dla chleba

W Węgrowie, przy współpracy Terenowego Zespołu Doradczego, zorganizowano Mazowieckie Święto Chleba. 13 września w mieście pachniało świeżo upieczonymi bochnami, a Mazowszanie – smakowali i świętowali. Zgodnie z doroczną tradycją, rozstrzygnięto konkursy na „najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i „najsmaczniejszy chleb wiejski”. Prezentacjom towarzyszyły występy zespołów artystycznych i Jarmark Ludowy. Na Rynku Mariackim wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta, Zespół Ludowy „Węgrowianie”, Korytnickie Promyczki, Tadeusz Ross, Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, Młodzieżowa Orkiestra ze Zwolenia, Roman Brochocki i Kapela Łochowska. W inicjatywie wzięła udział członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Podziękowanie za dary ziemi

O tym, że dożynki są żywym dowodem słowiańskiej i chrześcijańskiej tradycji, której ostoją pozostaje polska wieś można się było przekonać podczas XVI Dożynek Powiatu Płockiego, zorganizowanych 8 września w Bodzanowie (pow. płocki). Marszałek Adam Struzik, kierując słowo do rolników, wyraził wdzięczność za kultywowanie tradycji, codzienną, niełatwą pracę oraz sukcesywne przyczynianie się do podnoszenia konkurencyjności regionu. – Pokonując wiele przeciwności i zmagając się z siłami natury, dbacie, Drodzy Gospodarze, by ziemia wydała owoce, a na naszych stołach nie zabrakło chleba – symbolu życia, dostatku i pewności jutra – podkreślił. Oprócz tradycyjnych części uroczystości (msza święta dziękczynna, korowód z wieńcami, dzielenie się chlebem organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dorosłych uczestników dożynek, jak i najmłodszych. Były pokazy, obrzędowe tańce i występy artystyczne, kiermasze oraz liczne degustacje.

 

Tradycja…

Podziękowania za trud i ciężką pracę przekazała też rolnikom członek zarządu Elżbieta Lanc. Podkreśliła ich poświęcenie oraz cierpliwość, z którą każdego roku uprawiają ziemię i oczekują na plony.

W gminach Nieskórz (pow. ostrowski) i Olszewo-Borki (pow. ostrołęcki) uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. Po zakończeniu liturgii delegacje z sołectw przeszły w barwnym korowodzie na plac dożynkowy. W sposób szczególny wyróżniały się wieńce dożynkowe, element polskiej tradycji, które od wieków prezentowane są podczas uroczystych obchodów.

W Wyszkowie, po poświęceniu wieńców dożynkowych i złożeniu darów w kościele pw. św. Wojciecha,  barwny korowód na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP udał się na stadion miejski. Na scenie starostowie dożynek oraz pszczelarze przekazali staroście powiatu wyszkowskiego Bogdanowi Pągowskiemu i zastępcy burmistrza Wyszkowa Anecie Kowalewskiej bochen chleba oraz gliniak miodu. Przedstawiciele samorządu podzielili się darami z licznie przybyłymi mieszkańcami.

 

Nagrody i odznaczenia

W niedzielę, 23 sierpnia, święto plonów obchodzono w gminie Mochowo. Po mszy świętej w intencji rolników barwny korowód przeszedł sprzed kościoła na plac, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości dożynkowe. Po powitaniu wszystkich gości nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem. W konkursie na najlepszy wieniec wszystkie prezentowane prace zajęły ex aequo pierwsze miejsce, a nagrody oraz odznaczenia, nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa", wręczyli m.in. marszałek Adam Struzik z wójtem Zbigniewem Tomaszewskim. 

 

Trudny rok

W ostatni sierpniowy weekend dożynki świętowano w Kałuszynie (pow. miński) oraz Strychu i Żelechowie (pow. garwoliński). Nie zabrakło występów kapel i zespołów ludowych, kiermaszy wyrobów i produktów regionalnych oraz atrakcji dla dzieci. Mimo że w tym roku zbiór plonów był trudny i nie zawsze obfity, ze względu na panująca suszę, święto obchodzono radośnie. Za pracę i trud rolnikom podziękowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Marszałek Adam Struzik za codzienną ciężką pracę w tym szczególnie ciężkim roku podziękował gospodarzom z Brudzenia Dużego (pow. płocki) i Gozdowa (pow. sierpecki).

 

Liczba wyświetleń: 2586

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.