Aktualności

Zasłużony dla Płocka i uprzemysłowienia kraju

2015.09.07 10:50 , aktualizacja: 2015.09.07 11:04

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Moment odłonięcia tablicy fot.arch.UMWM
  • Tablica poświęcona Rajmundowi Rembielińskiemu fot.arch.UMWM
  • Podczas uroczystości obecni byli także potomkowie rodziny Rembielińskich, przedstawiciele władz miasta oraz Teatru Dramatycznego w Płocku fot.arch.UMWM
  • Budynek przy ul. Kościuszki w Płocku fot.arch.UMWM

W 240. rocznicę urodzin Rajmunda Rembielińskiego odsłonięto w Płocku tablicę pamiątkową poświęconą tej wybitnej postaci epoki księstwa warszawskiego i królestwa polskiego, zasłużonej dla ziemi płockiej i gostynińskiej. W wydarzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Tablicę wmurowano na fasadzie domu przy ul Kościuszki 7, w którym mieszkał Rajmund Rembieliński w latach 1808–1813.  Podczas uroczystości obecni byli także potomkowie rodziny Rembielińskich, przedstawiciele władz miasta oraz Teatru Dramatycznego w Płocku.

 

Wspaniały Polak, Mazowszanin…

Rajmund Rembieliński – herbu Lubicz – żył w latach 1774–1841. Był działaczem politycznym i gospodarczym w okresie autonomii Królestwa Polskiego. Pełnił m.in. funkcję marszałka Sejmu, radcy stanu Królestwa Kongresowego, prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego. Położył znakomite zasługi dla powstania takich miast jak Łódź czy Zgierz; przyczynił się  do rozbudowy przemysłu Królestwa Polskiego, głównie łódzkiego okręgu włókienniczego. Wiele zrobił również dla Płocka i Gostynina. Pełniąc funkcję prefekta departamentu płockiego w Księstwie Warszawskim, podjął decyzję m.in. o przebudowie zrujnowanego kościoła św. Trójcy w pierwszy teatr płocki, który rozpoczął działalność w 1812 r.

Więcej o tej wybitnej postaci w artykule dr Barbary Konarskiej-Pabiniak.

 

 

Liczba wyświetleń: 449

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.