Aktualności

Sejmik Turystyczny

2015.09.09 13:00 , aktualizacja: 2015.09.09 13:28

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst.mat. DKPiT), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik z gośćmi sejmiku, w tle tablice szlaków turystycznych fot.arch.UMWM
  • Finaliści konkursu na „Najlepszy produkt turystyczny 2015” fot.arch.UMWM
  • Tablice oznakowania szlaków turystycznych na Mazowszu fot.arch.UMWM
  • Obrady IX Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego odbyły sie w Pułtusku fot.arch.UMWM

O perspektywach rozwoju turystyki na Mazowszu rozmawiano podczas IX Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego. Gospodarzem spotkania był marszałek Adam Struzik.

 

Główna idea

To przede wszystkim rozwój i popularyzacja turystyki na terenie Mazowsza. Każdego roku w wydarzeniu biorą udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa mazowieckiego, organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju turystyki, a także przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej oraz innych regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, a także uczelnie wyższe o profilu turystycznym. Wydarzenie jest okazją do inicjowania wspólnych działań na rzecz turystyki w regionie. Każdego roku sejmik odbywa się w innym mieście na Mazowszu. Tym razem był to Pułtusk.

 

Nowa perspektywa – nowe możliwości

Tematem przewodnim tegorocznej edycji były zagadnienia związane z możliwościami pozyskania dofinansowania w nowej perspektywie 2014–2020 na realizację projektów w dziedzinie szeroko pojętej turystyki. Przed rozmowami o wyzwaniach przyszłości podsumowano i zaprezentowano projekty kulturalne zrealizowane ze środków unijnych w latach 2007–2014. Wśród nich znalazły się m.in. „Budowa Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”, trasa turystyczna „Zdarzyło się kiedyś nad wodą...” (Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), 26-600 STREFA KULTURY (Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu), Szlaki Turystyczne Dziedzictwa Kulturalnego Mazowsza (Regionalna Organizacja Turystyczna) oraz rewitalizacja carskiego budynku koszarowego  w Legionowie na potrzeby Muzeum Historycznego.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zaprosili również firmy zewnętrzne, zajmujące się wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych w dziedzinie promocji, kultury i turystki.

 

Konkursy…

Ważnym elementem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepszy produkt turystyczny 2015”. Z Mazowsza, w ramach etapu regionalnego, certyfikatami nagrodzono: POLIN. Muzeum Historii  Żydów Polskich, Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920, Park Edukacji i Rozrywki FARMA ILUZJI, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Zielone Świątki na Urzeczu. Przyznany certyfikat jest gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych i dobrego wypoczynku.

 

Pułtusk

Miasto położone jest w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej, nad Narwią. Oprócz wielu atrakcji, szczyci się najdłuższym (600 m) brukowanym rynkiem w Europie. Obrady sejmiku odbyły się na terenie historycznego, malowniczo położonego kompleksu pod nazwą Zamek Pułtusk *** Dom Polonii, usytuowanego w otoczeniu parku nad Narwią. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia licznych miejskich zabytków m.in. bazyliki kolegiackiej Zwiastowania NMP, ratusza miejskiego, klasycystycznego domu przy rynku z pocz. XIX w., wieży ratuszowej, kaplicy pw. Świętej Marii Magdaleny oraz pozostałości murów miejskich.

 

Organizatorem IX Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego był Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Urzędem Miasta Pułtusk oraz Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną.

 

Liczba wyświetleń: 684

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.