Aktualności
Z wizytą w Szantung i Hebei
2015.09.21 13:35 , aktualizacja: 2015.12.22 12:02
Autor: Rafał Zięba (KM), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Fot. arch. prowincja...
- Fot. arch. prowincja...
- Fot. arch. prowincja...
- Fot. arch. prowincja...
- Fot. arch. prowincja...
- Fot. Witold Prandota
- Fot. Witold Prandota
- Fot. Witold Prandota
- Fot. Witold Prandota
W ubiegłym tygodniu delegacja województwa mazowieckiego była z misją gospodarczą w Chinach. W jej ramach odbyły się rozmowy biznesowe grupy 20 mazowieckich przedsiębiorców z przedstawicielami kilkudziesięciu firm z prowincji Szantung i Hebei.
Delegacja odwiedziła również kilka zakładów chińskich, od producenta serwerów i rozwiązań informatycznych o ogólnoświatowym znaczeniu, po firmy działające na regionalnym rynku hurtowego obrotu artykułów spożywczych. Grupie Mazowszan przewodniczył marszałek Adam Struzik.
Porozumienie w Szantung
W rozmowach z przedstawicielami władz chińskich prowincji marszałek podkreślał konieczność dwustronnego charakteru wymiany handlowej. Mazowsze, oprócz wysokiej jakości żywności, może zaoferować nowoczesne rozwiązania informatyczne i nowatorskie technologie. Wspólne przedsięwzięcia – jego zdaniem – mogą również znaleźć zastosowanie na polu energetyki odnawialnej. Strony zgodnie uznały, że ważna dla wzajemnego poznania się jest wymiana kulturalna.
Podczas misji województwo mazowieckie sformalizowało partnerstwo z prowincją Szantung z Chińskiej Republiki Ludowej. Kilkuletnie robocze spotkania pomiędzy partnerami nabiorą teraz nowego wymiaru poprzez oficjalne zawarcie porozumienia o współpracy międzyregionalnej. Dokument – w stolicy prowincji Szantung, Jinanie – podpisali marszałek Adam Struzik i gubernator Szantung – Guo Shuqing. Przyszła współpraca obejmie sferę naukowo-badawczą, kulturalną, gospodarczą, edukacyjną. Szczególne znaczenie nadano kooperacji w zakresie energetyki odnawialnej.
Deklaracje w Hebei
Interesujące i owocne rozmowy przeprowadzono również w prowincji Hebei. Gubernator Zhang Qingwei zaproponował województwu mazowieckiemu sformalizowanie w możliwie bliskiej przyszłości wzajemnych kontaktów. Na terenie prowincji Hebei znajdują się różnorodne zakłady przemysłowe i instytuty badawcze. Jednym z atrybutów jest jej okołostołeczny charakter.
Władze obydwu prowincji deklarowały pomoc mazowieckim przedsiębiorcom w nawiązywaniu kontaktów handlowych. Wyrażały zainteresowanie pobudzeniem wymiany turystycznej. W każdej z prowincji delegacja spotykała się z bardzo dużą życzliwością. Misję gospodarczą sfinansowano ze środków UE w ramach RPO WM.
-------------------------------------------------------------------------
Prowincja Szantung położona jest na wschodnim wybrzeżu Chin. Zajmuje 157 100 km² (1,6 proc. terytorium Chin). Zamieszkuje ją ponad 95 mln osób. Prowincja zajmuje pierwsze miejsce w kraju w produkcji bawełny i pszenicy, a także metali szlachetnych, takich jak złoto i diamenty. Generuje ok. 900 mld USD PKB co plasuje ją na trzecim miejscu po prowincjach Guandong i Jiangsu.
Prowincja Hebei leży na północy Chin. Otacza stolicę Chin, Pekin, oraz Tienjin, duży ośrodek przemysłowy. Zajmuje powierzchnię 187,7 km2.. Mieszka tu ponad 73 mln osób. Pod względem PKB zajmuje 6. miejsce w Chinach.
Liczba wyświetleń: 921
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.