Aktualności
Inteligentne gospodarowanie energią
2015.09.22 11:25 , aktualizacja: 2015.09.23 08:20
Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Dziś w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona „Inteligentnym systemom energetycznym i magazynowaniu energii na przykładzie budynków szpitalnych”. Spotkanie zorganizowała Mazowiecka Agencja Energetyczna.
Teoria
W trakcie konferencji, którą otworzył marszałek Adam Struzik, omówiono dotychczasowe efekty sezonowego magazynowania ciepła pozyskiwanego z energii słonecznej. Dyskutowano również o dostępnych technologiach i rozwiązaniach energetyczno-organizacyjnych (w tym prawnych) zwiększających efektywność energetyczną budynków szpitalnych, możliwościach magazynowania energii cieplnej, sposobach wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także perspektywach rozwoju innowacyjnych sieci cieplnych i chłodniczych.
Praktyka
Obiektem, w którym wykorzystano ten sposób gospodarowania energią odnawialną jest magazyn ciepła, który powstał w Mazowieckim Centrum Psychiatrii „DREWNICA” w Ząbkach, w ramach międzynarodowego projektu badawczego o akronimie EINSTEIN. Inwestycja jest modelowym przykładem rozwiązania, do którego wielokrotnie odwoływano się podczas spotkania.
Podczas wizyty studyjnej, zaplanowanej w drugim dniu konferencji, uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak w rzeczywistości działa magazyn ciepła. Po wizycie w Ząbkach zebrani udadzą się do Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie, gdzie zostanie szeroko omówiona Konwersja Energii i Źródła Odnawialne, w tym urządzenia do magazynowania energii.
Eksperci
Do udziału w konferencji zaproszono wielu znakomitych ekspertów z dziedziny magazynowania energii cieplnej, efektywności energetycznej w szpitalach, sektora ciepła i chłodu. W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: Sebastian Bykuć (Polska Akademia Nauk), Erwin Cornelis (Flamandzki Instytut Badań Technologicznych), Patricio Aguirre (Kierownik Projektu Einstein, Tecnalia Research & Innovation), Bartosz Starosielec (Kierownik Grupy Efektywności Energetycznej i Zrównoważonego Budownictwa, Mostostal Warszawa) i Robert Midera (Viessmann Polska).
W wydarzeniu uczestniczą także partnerzy dwóch innych projektów realizowanych przez Mazowiecką Agencję Energetyczną – projektu STRATEGO finansowanego z unijnego programu Inteligentna Energia dla Europy oraz projektu STREAMER finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego.
Liczba wyświetleń: 568
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.