Aktualności

Zwieńczenie całorocznej pracy rolników

2015.09.28 10:25 , aktualizacja: 2015.10.01 09:36

Autor: Marcin Rzońca, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • Przemawia marszałek Adam Struzik fot.Marcin Rzońca
 • Wojewódzki Wieniec Dożynkowy fot.Marcin Rzońca
 • Chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż fot.Marcin Rzońca
 • Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej fot.Marcin Rzońca
 • Delegacje powiatów z Mazowsza idą w korowodzie dożynkowym fot.Marcin Rzońca
 • Występy ludowych zespołów artystycznych były barwnym elementem uroczystości fot.Marcin Rzońca
 • Jeden z barwych wieńców dozynkowych fot.Marcin Rzońca
 • Poczty sztandarowe fot.Marcin Rzońca
 • Wieńce dożynkowe to tradycyjny element święta plonów fot.Marcin Rzońca
 • Marszałek Adam Struzik w otoczeniu laureatów licznych konkursów i plebiscytów fot.Marcin Rzońca
 • Przy sprzyjającej pogodzie na lotnisku zgromadziło się wielu uczestników dożynek fot.Marcin Rzońca
 • Oficjalne uroczystości na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku fot.Marcin Rzońca
 • Symboliczna statuetka dla delegacji dożynkowych za udział w uroczystości fot.Marcin Rzońca

Lotnisko Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku było w ostatnią wrześniową niedzielę świadkiem największego rolniczego święta na Mazowszu. Dożynki Województwa Mazowieckiego zgromadziły w tym roku 45 pocztów sztandarowych, 30 delegacji wieńcowych, kilkadziesiąt delegacji gmin powiatu płockiego oraz parafii Diecezji Płockiej, setki rolników, przedsiębiorców i mieszkańców Płocka.

 

Podziękowanie za dary ziemi

Zanim płyta lotniska zamieniła się w kolorowy, rozśpiewany plac dożynkowy, uczestnicy spotkali się w kościele św. Jadwigi Królowej, by w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem JE księdza biskupa Romana Marcinkowskiego podziękować za plony i złożyć hołd mazowieckim rolnikom. Poświęcono wieńce dożynkowe i złożono dary ofiarne, by tuż po liturgii przejść barwnym korowodem dożynkowym na miejsce dalszego świętowania.

 

Tradycja…

Korowód dożynkowy otworzyła Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej, poczty sztandarowe, delegacje instytucji samorządowych w towarzystwie gospodarza Ziemi Mazowieckiej – marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz wojewódzkich starostów dożynkowych – Bożeny Garlej i Andrzeja Bałdygi. Wóz zaprzęgnięty w ogiery ze Stadniny w Łącku transportował wojewódzki wieniec dożynkowy. Blisko godzina marszu była wyrazem poszanowania tradycji, pokazaniem kolorytu mazowieckiej wsi, ale przede wszystkim hołdem złożonym dla wszystkich ciężko pracujących na roli. Dożynki Województwa Mazowieckiego otworzyli gospodarze ziemi płockiej – starosta Mariusz Bieniek i prezydent Andrzej Nowakowski. Listy od Prezydenta RP, Premiera Rządu RP, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz wojewody mazowieckiego odczytali obecni na uroczystościach ministrowie i parlamentarzyści, a marszałek Adam Struzik podsumował nie tylko sezon rolniczy, ale i ostatnie lata programów unijnych wdrażanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Część oficjalną zakończył przepiękny ceremoniał dożynkowy wykonany przez Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, którego tradycyjnym elementem było dzielenie chlebem.

 

Symbole dożynkowe

Na lotnisku okazale prezentowało się ponad 80 przepięknych wieńców dożynkowych, uplecionych ze zbóż, ziaren i ziół, z dodatkiem warzyw i owoców z tegorocznych zbiorów. Nie zabrakło stoisk wystawienniczych firm związanych z rolnictwem, instytucji okołorolniczych, gmin i powiatów województwa mazowieckiego oraz lokalnych grup działania. Dożynkom towarzyszyła również wystawa płodów rolnych i kiermasz sztuki ludowej.

 

Nagrody i odznaczenia

Honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymał Roman Woźniak (gmina Orońsko), a Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” trafiły do Marii Wróblewskiej i Rafała Napkowskiego. Za najładniejsze wieńce dożynkowe komisja konkursowa uznała te z powiatów – łosickiego, sierpeckiego, zwoleńskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, płockiego, radomskiego i wołomińskiego. Podsumowano również rolnicze konkursy.

 

Popołudnie i wieczór należały do znanych i lubianych zespołów artystycznych – dla gości z całego Mazowsza zagrali m.in. Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni, Baciary oraz Donatan&Cleo.

Liczba wyświetleń: 664

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.