Aktualności
Proekologicznie w Komitecie Regionów
2015.09.29 12:30 , aktualizacja: 2017.01.31 10:49
Autor: Aleksandra Prandota, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Ostatnie posiedzenie członków Komitetu Regionów zaangażowanych w prace Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) poświęcono dyskusji nad projektem pt. „Wkład w kontrolę sprawności dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej”.
Dbałość o ekosystem
Zahamowanie i tam gdzie to jest możliwe – odwrócenie procesu utraty różnorodności biologicznej oraz naturalnych siedlisk w ulegających degradacji ekosystemach uznano za jedno z największych wyzwań ekologicznych. W opinii członków KR-u do osiągnięcia sukcesu potrzebne jest zaangażowanie społeczeństwa i stworzenie w skali globalnej nowego modelu gospodarki i promowanie zrównoważonego stylu życia. W dużej mierze dyskusja toczyła się wokół efektów, jakie przynosi wdrażanie dyrektyw dotyczących ochrony przyrody i programu Natura 2000, a także problemów, z jakimi borykają się władze lokalne i regionalne w tym obszarze.
Gazy cieplarniane
Drugą część spotkania zdominowały kwestie dotyczące przyszłości – funkcjonującego od 2008 r. – porozumienia burmistrzów związanego z ideą – przyjętą przez UE – odnoszącą się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 r. Ponad 6 tys. jednostek samorządu terytorialnego z całej UE jest dobrowolnymi sygnatariuszami porozumienia. Jego nowa wersja będzie ogłoszona w październiku 2015 r. Komisja Europejska wspiera wszelkie działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych, modernizacji oświetlenia publicznego i rozwoju transportu miejskiego. Komitet Regionów wystosował prośbę do Komisji Europejskiej, aby porozumienie mogło funkcjonować także po 2020 r. Proponuje zmianę polegającą na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 50 proc. w porównaniu z 1990 r.
Liczba wyświetleń: 290
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.