Aktualności

Wykorzystali teorię w praktyce

2015.09.30 15:55 , aktualizacja: 2015.10.01 10:46

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • dyrektor Uurzędu Walcemar Kuliński gratuluje praktykantce Fot. Michał Słaby
  • zebrani w sali konferencyjnej praktykanci Fot. Michał Słaby
  • dyrektor Uurzędu Walcemar Kuliński gratuluje praktykantce Fot. Michał Słaby
  • zebrani w sali konferencyjnej praktykanci Fot. Michał Słaby
  • zebrani w sali konferencyjnej praktykanci Fot. Michał Słaby

W trakcie wakacji 120 studentów z Mazowsza odbywało praktyki w urzędzie marszałkowskim w ramach autorskiego programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Praktyki u Marszałka”. Praktykanci zdobywali wiedzę i nowe umiejętności w departamentach urzędu w Warszawie oraz w jego delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Dziś projekt dobiegł końca, a studenci już od jutra wracają na mazowieckie uczelnie.

 

Inwestycja w przyszłość

Znalezienie dobrej pracy to ciągle problem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Z danych GUS wynika, że bezrobocie w tej grupie jest duże – w pierwszym półroczu bieżącego roku bez pracy pozostawało 319 tys. osób do 24 r.ż. Dlatego tak cenne są różnego typu praktyki i staże oferowane przez firmy i instytucje. Jedną z propozycji były „Praktyki u Marszałka”. Mogli wziąć w nich udział studenci uczący się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu. Praktyki trwały miesiąc i co ważne, były płatne.

 

Pierwsza edycja pokazuje, że to udany projekt i na pewno zaowocuje na przyszłość – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Nasi praktykanci zdobyli nowe doświadczenia, sprawdzili się w działaniu i poznali urząd. Myślę, że część z nich zdecyduje się w przyszłości na pracę w instytucji – dodaje.

 

Najbardziej oblegane

Oferta praktyk w urzędzie marszałkowskim cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów. Na 110 przygotowanych miejsc aplikowały 353 osoby (117 w lipcu, 142 w sierpniu i 94 we wrześniu). W związku z tak dużą liczbą zgłoszeń o tym, kto zakwalifikuje się do programu zadecydowało losowanie. Ostatecznie z praktyk skorzystało 120 osób – 41 w lipcu, 40 w sierpniu i 39 we wrześniu. Największa liczba studentów chciała sprawdzić się w Kancelarii Marszałka oraz delegaturze urzędu marszałkowskiego w Płocku. Wielu chętnych chciało także dostać się na praktyki w Departamencie Środowiska, Departamencie Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, a także Departamencie Organizacji.

 

Urząd jest instytucją społecznie odpowiedzialną i kierując się tą misją przygotowaliśmy ofertę do studentów mieszkających na Mazowszu – podkreśla Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa-dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. – Praktykanci mieli szansę poznać urząd, a my ich opinię na nasz temat. Liczymy także, że będzie to doskonały sposób na rekrutację nowych pracowników. Takich, którzy będą już wiedzieli, co chcą robić i jakie zadania czekają na nich w przyszłej pracy.

 

Co dały?

Najważniejsze są jednak efekty. Praktykanci byli zadowoleni z takiej formy nauki. W trakcie swoich obowiązków mogli m.in. zapoznać się z obiegiem dokumentów w urzędzie, poznać specyfikę pracy i zakres zadań poszczególnych departamentów, a przede wszystkim sprawdzić w praktyce swoją wiedzę wyniesioną ze studiów. Była to też doskonała okazja do zdobycia, tak ważnego na dzisiejszym rynku pracy, doświadczenia.

 

Wybrałam Departament Zdrowia i Polityki Społecznej, ponieważ tematyka, którą się on zajmuje jest zgodna z tym, co studiuję, co mnie interesuje i czym chciałabym się zajmować w przyszłości – mówi Karolina z Płońska. – Dużo się nauczyłam, a z każdym dniem miałam coraz więcej zajęć i obowiązków. Na początku praktyk pomagałam w archiwizacji dokumentów, zapoznałam się z podstawowymi aktami prawnymi obowiązującymi w departamencie, później wspomagam bieżącą pracę Biura Promocji Zdrowia. Cieszę się, że miałam możliwość poznania nowej tematyki, np. z obszaru zdrowia publicznego.

Liczba wyświetleń: 623

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.