Aktualności

Nauka i biznes – razem dla postępu

2015.10.30 14:20 , aktualizacja: 2015.10.30 15:22

Autor: oprac. Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • W kompleksie znalazły sie pomieszczenia o zróżnicowanych przeznaczeniu fot. archiwum IWC PAN
  • W pierwszym etapie wybudowano cztery zespoły budynków „bazowych”, w których będą się mieścić pracownie naukowców, konstruktorów i technologów, oraz hale dla laboratoriów specjalistycznych i linii doświadczalnych fot. archiwum IWC PAN
  • Budynki Parku Innowacyjnego Unipress Celestynów fot. archiwum IWC PAN
  • Wygospodarowano powierzchnie na sale seminaryjne i pokazowe, pokoje negocjacyjne, sale szkoleniowe czy pomieszczenia socjalne i techniczne fot. archiwum IWC PAN

W Celestynowie (pow. otwocki) powstało miejsce stworzone z myślą o naukowcach i przedsiębiorcach – Park Innowacyjny Unipress Celestynów. Dzięki dofinansowaniu z UE w wysokości ponad 35 mln zł stworzono zaplecze laboratoryjne dla rozwoju innowacyjnych technologii wysokociśnieniowych. To miejsce ma pomóc w przezwyciężeniu trudności, jakie napotykają naukowcy i przedsiębiorcy przy komercjalizacji wyników badań naukowych.

 

Dla rozwoju nowoczesnych technologii…

Przedsiębiorstwa, które potencjalnie mogą wdrożyć innowacyjną technologię do produkcji, rzadko podejmują ryzyko z tym związane ze względu na duże koszty. Nowoczesne laboratoria w Celestynowie są nastawione nie tylko na prowadzenie badań naukowych, ale też na doskonalenie rozwiązań dotyczących m.in. zastosowania produktów. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Instytut Wysokich Ciśnień PAN (IWC PAN). W pierwszym etapie wybudowano cztery zespoły budynków „bazowych”, w których będą się mieścić pracownie naukowców, konstruktorów i technologów, oraz hale dla laboratoriów specjalistycznych i linii doświadczalnych, gdzie  będą prowadzone badania związane z innowacyjnymi technologiami (m.in. laboratorium utrwalania żywności wysokim ciśnieniem, laboratorium hodowli kryształów GaN czy laboratorium wytwarzania elementów z materiałów przetwarzanych metodami plastyczności pod ciśnieniem). Wygospodarowano też powierzchnie na sale seminaryjne i pokazowe, pokoje negocjacyjne, sale szkoleniowe czy pomieszczenia socjalne i techniczne.

 

Cała infrastruktura będzie dostępna dla firm i instytucji chcących rozwijać swoją działalność w branżach pokrewnych do działalności IWC. Dzięki instalacji specjalistycznych urządzeń i linii doświadczalnych, możliwe będzie opracowanie technologii gotowych do wdrożenia przemysłowego. Natomiast zastosowanie modularnej konstrukcji hal laboratoryjno-produkcyjnych umożliwi ich rozbudowę lub zmianę przeznaczenia w miarę zmieniających się potrzeb technologicznych.

 

… i dla rozwoju Mazowsza

 – Innowacyjność, zaawansowane badania naukowe oraz realizacje śmiałych projektów są podstawą szeroko rozumianego postępu cywilizacyjnego i technicznego, który umożliwia prężny rozwój gospodarczy i społeczny każdego regionu. W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabierają wszelkie inicjatywy promujące ścisłą współpracę świata nauki i biznesu. To niezwykle cenne i potrzebne, bowiem zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza wdrażanie rezultatów prac badawczych do technologii przemysłowych, umożliwia pełne wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego konkretnego regionu w praktyce – powiedział podczas uroczystości marszałek Adam Struzik.

 – Samorząd Województwa Mazowieckiego gorąco popiera wszelkie projekty sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości i innowacyjności w biznesie oraz rozwijaniu owocnej współpracy gospodarczej. Dlatego cieszę się, że tak ważna, zakrojona na szeroką skalę, inwestycja mogła powstać właśnie na Mazowszu, i otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 20072013  – podkreślił.

Liczba wyświetleń: 474

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.