Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

2015.11.12 12:35 , aktualizacja: 2015.11.12 13:22

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Uroczysta odprawa wart oraz defilada na Placu Józefa Piłsudskiego fot.Eliza...
  • Pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w Żelechowie fot.UM w Żelechowie
  • Msza święta za ojczyznę w Żelechowskiej świątyni fot.UM w Żelechowie
  • Wicemarszałek Janina Orzełowska wśród gości uroczystości fot.UM w Żelechowie
  • Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie fot.UM w Żelechowie

Obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu województwa.

 

W Warszawie

Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski oraz marszałek Adam Struzik uczestniczyli w centralnych uroczystościach. Obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Złożono także wieńce przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W południe, na stołecznym placu imienia marszałka odbyła się uroczysta odprawa wart oraz defilada z udziałem m.in. Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, pocztów sztandarowych, pododdziałów harcerzy oraz rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych.

Marszałek Adam Struzik złożył także winiec przed pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

 

W regionie…

W uroczystościach rocznicowych w Żelechowie (powiat garwoliński) Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Przemarsz pododdziałów strażackich ulicami miasta i złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych poprzedziła msza święta. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP oraz Chór Żelechowa. Uroczystości zakończyło śpiewanie pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w  Żelechowie.

 

 

Liczba wyświetleń: 683

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.