Aktualności

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii otwarte

2015.11.12 12:50 , aktualizacja: 2017.09.20 12:57

Autor: oprac.na podst. mat. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marsząłk Adam Struzik podczas otwarcia Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii fot.Michał Słaby
  • Nowoczesna aparatura naukowo-badawcza fot.Michał Słaby
  • Polscy naukowcy będą mogli realizować swoje marzenia w nowoczesnych laboratoriach fot.Michał Słaby
  • Marszałek Adam Struzik podkreślił rolę innowacyjności w rozwoju regionu
  • Spektometr fot.Michał Słaby
  • Dr inż. Ireneusz Marciniak, dyrektor Instytutu Materiałów Elektronicznych fot.Michał Słaby
  • Centrum dowodzenia fot.Michał Słaby

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie realizować swoje marzenia w nowoczesnych laboratoriach, wyposażonych w najnowsze urządzenia światowej klasy. W otwarciu pierwszego etapu przedsięwzięcia wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Innowacyjny kompleks naukowo-badawczy w dziedzinie nanotechnologii

Realizacja Etapu I – części dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego – była możliwa m.in. dzięki przyznanej przez samorząd województwa dotacji unijnej w wysokości 36 mln zł. W centrum będą prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a także dalsze intensywne prace nad grafenem – jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

 

 

Grafen to materiał przyszłości. Prace nad nim prowadzone są w tej chwili na całym świecie. Myślę, że sprzęt i aparatura, które znajdują się w otwartym Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii, dają szansę na to, żeby Mazowsze w tym bardzo konkurencyjnym projekcie stało się liderem. Teraz jest czas na to, by zacieśnić współpracę między światem nauki i produkcji – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Co zrobiono?

Powstały nowe oraz zmodernizowano istniejące laboratoria w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

 

W przyszłości…

W ramach kolejnego etapu powstanie nowy budynek laboratoryjny. Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

 


Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013.

Liczba wyświetleń: 1291

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.