Aktualności

Partnerska współpraca Mazowsza i Holandii

2015.11.17 10:30 , aktualizacja: 2015.11.17 10:40

Autor: Katarzyna Kręźlewicz, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Spotkanie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie fot.Wiesław Kołodziejski

Marszałek Adam Struzik, na zaproszenie Ambasadora Królestwa Niderlandów, Paula Bekkersa wziął udział w spotkaniu podsumowującym wizytę studyjną przedstawicieli Mazowsza w Holandii, związanym z realizowanym w Polsce holenderskim programem „Partners for International Business” (PIB) dla sektora wodnego. 

 

Wizyta w Holandii

Przedstawiciele Mazowsza nawiązali kontakty z partnerami publicznymi oraz prywatnymi, wymienili doświadczenia zebrane w oparciu o problemy poszczególnych obszarów pilotażowych. Poznali też sposób pracy partnerów holenderskich na rzecz budowania ważnych dla rozwoju programu projektów.

 

Spotkanie w Warszawie

Rozmowy poprowadzili przedstawiciele konsorcjum holenderskich firm, realizującego projekt PIB. W ramach inicjatywy na Mazowszu wyznaczono cztery lokalizacje, na terenie których będą opracowywane, a następnie wdrażane projekty pilotażowe. Wymieniono spostrzeżenia, sformułowano wnioski ważne dla obszaru prac. Przedstawicie konsorcjum omówili dalszy harmonogram działań związanych z realizacją programu PIB, obejmujący m.in. opracowanie masterplanu oraz wizyty holenderskich inwestorów.

 

Czym jest PIB?

To holenderski program rządowy, wspierający rozwój współpracy między Holandią i Polską w ramach promowania dziewięciu głównych sektorów gospodarki holenderskiej (rolnictwo i żywność, sektory kreatywne, przemysł chemiczny, energia, wysokie technologie, ogrodnictwo, nauki o życiu, logistyka, woda). Jego realizacja odbywa się we współpracy z holenderskimi instytucjami naukowymi i ośrodkami biznesowymi. Na początku 2014 r. Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO.NL), oficjalny reprezentant rządu holenderskiego, odpowiedzialny za realizację programów w ramach kluczowych sektorów gospodarki, do których należy PIB, pozytywnie zaopiniował aplikację dotyczącą objęcia programem PIB drogi wodnej E40 Warszawa–Gdańsk. Inicjatywa podjęta przez konsorcjum holenderskich firm wspólnie z instytutem naukowym, wspierana przez rząd holenderski jest skierowana do samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych (NGO), przedsiębiorców, którzy przedkładają współpracę lokalną ponad konkurowanie i respektują kulturę otwartości na dzielenie się wiedzą.

 

 

Liczba wyświetleń: 458

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.