Aktualności

Przyszłość należy do inteligentnych specjalizacji

2015.11.24 16:05 , aktualizacja: 2015.11.25 12:57

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst.zebr.mat.), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Laboratorium Centralne CEZAMAT-u fot.arch.CEZAMAT
  • Marszałek Adam Struzik i przedstawiciele Politechniki Warszawskiej fot.arch.CEZAMAT
  • Centrum powstaje na warszawskim Ursynowie przy ul. Poleczki fot.arch.CEZAMAT
  • Marszałek Adam Struzik na placu budowy fot..arch.UMWM
  • Jedno z pięciu laboratorium wchodzących w skład centrum fot.arch.CEZAMAT
  • Wizualizacja siedziby Laboratorium Centralnego CAZAMAT-u fot.arch.CEZAMAT
  • Wizualizacja - kompleks nocą fot.arch.CEZAMAT
  • Łącznik technologiczny fot.arch.CEZAMAT

Przy ul. Poleczki 19 w Warszawie powstaje Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii – CEZAMAT. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów na skalę europejską.

 

Na warszawskim Ursynowie marszałek Adam Struzik zwiedził teren budowy siedziby Laboratorium Centralnego CEZAMAT-u. Rozmawiał także z władzami Politechniki Warszawskiej – koordynatorem projektu oraz przedstawicielami Naukowego Centrum Badań i Rozwoju o możliwych płaszczyznach współpracy na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju regionu.

 

Projekt CEZAMAT

Realizowany jest przez konsorcjum złożone z dziewięciu jednostek naukowych – szkół wyższych, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz ośrodków badawczych. Dzięki stworzonej infrastrukturze badawczej oraz programom zintegrowanych badań możliwe będzie wspólne prowadzenie prac naukowych i rozwojowych na najwyższym światowym poziomie oraz upowszechnienie i wdrażanie uzyskanych w ich wyniku nowoczesnych technologii. Centrum ma służyć polskiemu i międzynarodowemu środowisku naukowemu oraz przedsiębiorstwom poszukującym innowacyjnych technologii i produktów.

 

Supernowoczesne laboratoria

Powstanie ich pięć. Będą wyposażone w zaawansowane urządzenia, pozwalające na prowadzenie interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami – w tym w obszarach nauki, których rozwijanie na tak wysokim poziomie nie było do tej pory w Polsce możliwe ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury.

 

Innowacje dla społeczeństwa

Badania realizowane w laboratoriach centrum będą obejmowały m.in. takie dyscypliny jak: nanotechnologia, mikro- i nanoelektronika, mikrosystemy półprzewodnikowe (MOEMS) oraz zaawansowane materiały typu grafen i związki molibdenu. Projekty będą zorientowane na praktyczne wykorzystanie wyników – od pomysłu, poprzez prowadzenie badań, stworzenie prototypu aż do etapu wdrożenia przemysłowego. Efekty prac będą wykorzystywane m.in. w mikroelektronice, telekomunikacji, transporcie i ochronie zdrowia.

 

Projekt Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii – CEZAMAT realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013.

Liczba wyświetleń: 640

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.