Aktualności
„Udar – każdy pacjent jest ważny”
2015.11.30 15:00 , aktualizacja: 2015.11.30 15:11
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Udar – jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zapada na niego ok. 80-85 tys. osób, umiera ok. 30 proc. z nich. Jak ustrzec się przed udarem mózgu? Jaką rolę odgrywają samorządy w profilaktyce udarowej? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy konferencji „Udar – każdy pacjent jest ważny”, zorganizowanej w urzędzie marszałkowskim.
Udary coraz częstsze
Udar to jeden z najczęściej występujących zespołów chorobowych w Polsce. W 85 proc. przypadków mamy do czynienia z niedokrwieniem, niedotlenieniem na skutek zmian w naczyniach wewnątrz- czy zewnątrzmózgowych. W takich sytuacjach mówimy o udarze niedokrwiennym. Pozostałe 15 proc. to przypadki, w których dochodzi do pęknięcia ściany naczynia, czyli do udaru krwotocznego. Choć ryzyko wystąpienia udaru wzrasta z wiekiem, zdarza się, że zapadają na niego osoby 40-45-letnie – podkreśliła konsultant krajowy ds. neurologii prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz. W zapobieganiu udarowi pomóc może przede wszystkim odpowiednia profilaktyka obejmująca eliminację czynników ryzyka, a także prowadzenie zdrowego trybu życia. Udar można także skutecznie leczyć, ale tu liczy się czas. Lek, którym obecnie dysponujemy można podać do 4,5 godz. od momentu zachorowania. Im szybciej to zrobimy, tym większą skuteczność zyskujemy. Ważne, aby osoby, u których wystąpią niepokojące objawy, trafiły jak najszybciej na oddział udarowy. Na Mazowszu mamy ich 22 – dodała.
Na tle europejskim Polska plasuje się na średnim poziomie jeśli chodzi o zapadalność na udary mózgu, ale niestety na jednym z najwyższych jeśli chodzi o umieralność. Choroba ta może dotknąć każdego – dzieci, dorosłych, jak i osoby w podeszłym wieku. Wśród najczęściej pojawiających się czynników ryzyka udaru wymienić można: nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwienne serca, miażdżycę, cukrzycę czy migotanie przedsionków. Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru zwiększają także zła dieta i brak ruchu. Wśród dzieci i młodzieży do udaru dochodzi zazwyczaj w wyniku zakrzepu bądź zatoru.
Dzisiejsza konferencja pokazuje jak ważnym problemem społecznym stał się udar mózgu. Dla pacjenta to nie tylko wyłączenie z aktywności społecznej czy zawodowej, ale również długie leczenie i rehabilitacja. Tego typu konferencje mają nam uświadomić, jak ważna jest profilaktyka i co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Jak rozpoznać udar?
W przypadku udaru decyduje czas. Najważniejszych jest pierwszych 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Po czym poznać udar? Niedowład, zaburzenia czucia, połykania, dezorientacja, osłabienie, nudności, zaburzenia mowy, widzenia i chodzenia, ból głowy i niedowład mięśni twarzy…
Czy można się go ustrzec?
Efektywna profilaktyka to gwarancja większej skuteczności w leczeniu każdego schorzenia. Przy udarach mózgu ważne jest skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego, leczenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej czy profilaktyka przeciwzakrzepowa. Istotną rolę odgrywa także prowadzenie zdrowego stylu życia.
Liczba wyświetleń: 976
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.