Aktualności

Ekologicznie i plastycznie

2015.12.03 13:50 , aktualizacja: 2015.12.04 13:01

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Uczniowie klas I-III szkół podstawowych przygotowali plakaty ekologiczne fot. Ł. Cichocka
  • Uczniowie odbierali nagrody razem z opiekunami, pod kierownictwem których stworzyli prace fot. Ł. Cichocka
  • LAureatka nagrody za prezentację multimedialną fot. Ł. Cichocka
  • Przedszkolaki promowały OZE pracami w formie kalendarzy fot. Ł. Cichocka
  • Druga grupa wiekowa miała za zadanie stworzenie komiksu fot. Ł. Cichocka
  • Prace mogły być przygotowane w dowolnej technice plastycznej fot. Ł. Cichocka

W warszawskim kinie Praha odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród zwycięzcom VII edycji konkursu o tematyce ekologicznej pn. Kalendarz z energią dla przedszkoli z terenu województwa mazowieckiego i XIII edycji konkursu o tematyce ekologicznej pn. Świadoma energia – oszczędzamy i zmieniamy źródła  dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa mazowieckiego.

 

OZE dla młodszych i starszych

Tegoroczny temat konkursu przybliżał zagadnienia związane z promowaniem stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Popularyzacja tematu OZE miała zwiększyć zainteresowanie źródłami energii odnawialnej wykorzystywanymi przez indywidualne gospodarstwa domowe. OZE to także inwestycje w ochronę klimatu i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego.

 

Kalendarze z energią

Aby wziąć udział w konkursie dla przedszkolaków, należało wykonać prace plastyczną według własnego pomysłu, w formie kalendarza, z dowolnych materiałów z zastosowaniem różnorodnych technik, na papierze formatu A1 lub A2, przez maksymalnie 3 dzieci. Przy czynnościach, które nie mogłyby zostać samodzielnie i bezpiecznie wykonane przez dzieci była dopuszczona pomoc osoby dorosłej – nauczyciela. Przy ocenie prac konkursowych komisja brała pod uwagę  pomysłowość, oryginalność, samodzielność, a także walory estetyczne, dekoracyjne i edukacyjne.

 

Do rywalizacji zgłosiło się 58 placówek przedszkolnych, a spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała sześć wyróżnień.

 

Zacięta rywalizacja

W drugim konkursie wzięło udział ponad 700 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza. Przeprowadzony był w trzech etapach: szkolnym, lokalnym i wojewódzkim. Uczestnicy konkursu oceniani byli w podziale na trzy grupy wiekowe: klasy 0–III szkoły podstawowej, klasy IV–VI szkoły podstawowej i klasy I–III gimnazjów. Każda z grup musiała przygotować konkretne rodzaje prac: I grupa wiekowa – plakat ekologiczny, II – komiks, natomiast III– prezentację multimedialną. Do finałowego, wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się 18 uczniów z: Legionowa, Płocka, Ciechanowa, Pionek, Sterdyni, Raków, Wołomina, Małkini Górnej, Łosic, Łęgu Probostwa, Radomia, Mochowa, Mińska Mazowieckiego, Karniewa, Żuromina. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów poszczególnych kategorii, a także przyznała 9 wyróżnień.

 

Dla laureatów konkursów  przewidziano cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocy dydaktycznych oraz publikacji o tematyce edukacyjno-ekologicznej. Konkursy zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 10667 kB, Liczba pobrań: 1037

Liczba wyświetleń: 978

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.