Aktualności

Mazowieckie innowacje docenione

2015.12.14 15:25 , aktualizacja: 2015.12.15 12:41

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • plakat konkursu Fot. arch. UMWM
  • Laureaci VII edycji konkursu Fot. arch. UMWM
  • nagroda w futerale Fot. arch. UMWM
  • Jeden z laureatów odbiera symboliczny czek Fot. arch. UMWM
  • Marszałek Adam Struzik wręcza nagrodę Fot. arch. UMWM

Tegoroczną edycję konkursu Innowator Mazowsza zdominowały nowości w medycynie, m.in.: antynowotworowe testy genetyczne, program do terapii dzieci z autyzmem, opaski do pomiaru ważnych parametrów życiowych. Nie zabrakło również innowacyjnych rozwiązań z branży IT. Przyznano też nagrody za prace doktorskie.

 

Innowator Mazowsza to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego od 2008 r. Tegoroczna, siódma edycja pokazała, że w naszym regionie zainteresowanie ulepszaniem swoich produktów lub usług nie słabnie. Nagrody laureatom wręczyli marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Zainteresowanie

Konkurs, podzielono na dwie kategorie – „Innowacyjny Młody Naukowiec” i „Młoda Innowacyjna Firma”. W tym roku wpłynęło 45 zgłoszeń – z czego 11 wśród firm i 34 wśród naukowców. Spośród nich wybrano w sumie 6 laureatów. Wyróżniono również czterech naukowców i jedną firmę.

 

– Prace młodych naukowców zawsze były na bardzo wysokim poziomie. Tegoroczne również pokazują, że doktoranci z Mazowsza prowadzą niezwykle ważne badania – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Ta edycja jest wyjątkowa, ponieważ większość z nagrodzonych firm wprowadzała innowacje, które mogą ratować, lub co najmniej ułatwiać, życie ludzi. To m.in. testy, które pozwolą wykryć choroby nowotworowe przekazywane genetycznie. Za świetne dokonanie uważam również cały system informatyczny do terapii dzieci z autyzmem – zwłaszcza, że można ją przeprowadzać zdalnie.

 

Laureaci VII edycji

W kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec przyznano dwa I miejsca (za każde nagroda w wys. 13,75 tys. zł brutto) – otrzymali je dr Stanisław Stopiński za pracę „Opracowanie architektury fotonicznych układów scalonych na bazie fosforku indu (InP) dla szybkich systemów odczytu danych” oraz dr Emil Tymicki za pracę „Wzrost politypu 4H na podłożu o strukturze 6H w procesie monokrystalizacji SiC metodą transportu fizycznego z fazy gazowej”. III miejsce i 10 tys. zł brutto przyznano dr Agnieszce Markowskiej-Radomskiej za pracę „Mechanizmy dyfuzji i fragmentacji w procesie uwalniania składnika z emulsji wielokrotnych”. Poza tym wyróżniono 4 osoby – dr Justynę Ostrowską, dr Izabelę Steinborn-Rogulską, dr. Łukasza Wierzbickiego i dr. Daniela Janczaka.

 

W kategorii Młoda Innowacyjna Firma kapituła przyznała I miejsce (25 tys. zł brutto) spółce Warsaw Genomics za antynowotworowe testy genetyczne, II miejsce (15 tys. zł brutto) otrzymała firma AUTILIUS Kinga Wojaczek za program do terapii dzieci z autyzmem, natomiast III miejsce (10 tys. zł) otrzymała firma Oktawave Sp. z o.o. za narzędzie IT – chmurę obliczeniową. W tej kategorii przyznano również wyróżnienie firmie SiDLY Sp. z o.o. za opaski medyczne do pomiaru ważnych parametrów życiowych.

Liczba wyświetleń: 520

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.