Aktualności

Współpraca nauki z biznesem

2015.12.18 13:40 , aktualizacja: 2016.01.20 10:47

Autor: Sylwia Sztark, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik spotkał się z przedstawicielami firmy Saule Technologies Sp. z o.o., w tym  Olgą Malinkiewicz – badaczką i wynalazczynią taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów.

 

Obiecujący materiał fotowoltaiczny

Misją firmy jest połączenie ogniw perowskitowych z obecnie istniejącymi na rynku produktami z wykorzystaniem nowej technologii fotowoltaicznej. Można je będzie łatwo łączyć z dowolnie wybranymi elementami, uzyskując produkty zmniejszające koszty wytwarzania energii elektrycznej.

 

Jak powstaje minerał?

Olga Malinkewicz otrzymuje perowskit w temperaturze pokojowej, co znacznie obniża koszty i tempo produkcji. Nanosi go na folię, a tę można naklejać na dowolną powierzchnię. Prąd generowany przez okna, elewację, dachówkę pokrywającą całą powierzchnię dachu, w pełni wystarczy na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości wizualnych produktów.


Technologia przyszłości wykorzystana komercyjnie?

Perowskitem zainteresowali się Airbus, Wojsko Polskie i Europejska Agencja Kosmiczna. Jak dotąd firma Saule Technologies pozyskała 45 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu i zatrudnienie najlepszych naukowców do współpracy. 25 mln zł przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

               

Spotkanie w urzędzie

Marszałek Adam Struzik zachęcił gości do zapoznania się z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 2014–2020, w ramach którego 60 proc. środków zostanie przeznaczonych na przedsiębiorczość, innowacje, działalność B+R oraz gospodarkę niskoemisyjną. Zaprosił zarząd spółki do współpracy z mazowieckimi przedsiębiorcami oraz instytutami naukowymi. Zarekomendował m.in. wizytę w Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk KEZO „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne" w Jabłonnie, w którym prowadzone są prace nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej.

 

 

  • Mrszałek Adam Struzik z z przedstawicielami firmy Saule Technologies Sp. z o.o. fot. archiwum UMWM
  • logo
  • Przedstawiciele UMWM fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 437

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.