Aktualności

Patron roku 2016

2015.12.30 15:10 , aktualizacja: 2019.08.28 08:53
Autor: Dorota Wojda (KP), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
powiększ kopia okładki jednego z wydań ilustracja

Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą nr 145/15 z 21 grudnia br. ogłosił rok 2016 „Rokiem Henryka Sienkiewicza na Mazowszu”.

 

Zasługi

Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury. W swoich utworach przekazywał ponadczasowe wartości, na których wychowują się kolejne pokolenia. Jego wkład, zarówno literacki, jak i społeczny w formowanie się świadomości narodowej Polaków jest nieoceniony.

 

Dorobek

Utwory Sienkiewicza niejednokrotnie inspirowały artystów świata sztuki – malarstwa, rzeźby, teatru, muzyki oraz filmu. Do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej i za niezrównanego stylistę. Według jednego z krytyków, gdyby za przedmiot opisu wziął nawet zwykłą cegłę, potrafiłby nim zafascynować i porwać czytelnika. Na świecie uważany jest za klasyka powieści historycznej, a jego utwory, zwłaszcza „Quo vadis”, wciąż wydawane są w obcych językach.

 

Rocznice

W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza i 100. rocznica jego śmierci. Mając na uwadze literackie i społeczne zasługi pisarza oraz różnego rodzaju działania podejmowane przez niego na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę, Samorząd Województwa Mazowieckiego postanowił ustanowić go patronem roku i w ten sposób uhonorować tę nietuzinkową postać.

 

Również Sejm RP, na posiedzeniu 22 grudnia 2015 r., uchwalił rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Liczba wyświetleń: 891

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.