Aktualności

Wykład marszałka dla płockich seniorów

2016.01.19 09:20 , aktualizacja: 2016.01.19 14:44

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Grażyna Baran
fot.Grażyna Baran
fot.Grażyna Baran

Jaka przyszłość czekałaby województwo mazowieckie, gdyby doszło do administracyjnego wyodrębnienia Warszawy i powiatów ją okalających? O tym mówił marszałek Adam Struzik podczas wykładu, jaki wygłosił do słuchaczy płockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW).

 

Wokół pytania Mazowsze – z Warszawą czy bez?

Co kilka lat pojawia się pomysł administracyjnego podzielenia obecnego województwa mazowieckiego. Poza informacją o tym, jaki kształt terytorialny miałyby nowe województwa, pomysłodawcy takiej reformy nie podają danych pokazujących efekty takich zmian.

Marszałek Adam Struzik wyjaśnił słuchaczom UTW, że nie ma żadnego racjonalnego argumentu przemawiąjącego za oderwaniem Warszawy od Mazowsza. Województwo mazowieckie jest motorem rozwoju całego kraju. Generuje ponad jedną piątą PKB Polski.  – Wydzielenie statystyczne zachowałoby nasze dochody i pozwoliłoby uwzględnić wewnętrzne zróżnicowanie gospodarcze. Optymalnym rozwiązaniem dla regionu  jest utworzenie na jego terenie dwóch NUTS2 (statystycznych obszarów, dla których liczone są środki unijne). Zagwarantuje to Mazowszu pieniądze unijne w kolejnej perspektywie – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

Życzenia dla seniorów

Na zakończenie wystąpienia marszałek Adam Struzik życzył wszystkim absolwentom, aby uzyskana wiedza i nowe kwalifikacje, zdobyte podczas uczęszczania na wykłady i zajęcia proponowane przez UTW, pozwoliły śmielej poruszać się w zglobalizowanym świecie i brać czynny udział w życiu społecznym.

 

Płocki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Swoją działalność rozpoczął w lutym 2002 r. Trzy lata późnij zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku /SUTW/.  Powołany z inicjatywy środowiska nauczycielskiego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do SUTW należą emeryci i renciści w wieku 55+. Uniwersytet prowadzi różne formy działalności edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej, twórczej i turystyczno-krajoznawczej dla osób starszych. Aktywizuje społecznie swoich członków. Upowszechnia profilaktykę gerontologiczną. Stwarza warunki do godnego starzenia się. Swoim słuchaczom SUTW w Płocku proponuje m.in. wykłady ogólne prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, zajęcia w sekcjach zainteresowań: plastyczno-malarskiej, literacko-dyskusyjnej, turystyczno-krajoznawczej oraz rękodzielniczej. Patronat naukowy nad Stowarzyszeniem sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku.

Liczba wyświetleń: 366

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.