Aktualności

Wizyta w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie i Chorzelach

2016.01.25 10:10 , aktualizacja: 2016.01.26 08:35

Autor: opr.na podst.mat.pow.przasnyskiego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Nowa trasa Przasnysz - Chorzele wraz z linią wysokiego napięcia 110 KV oraz Głównym Punktem Zasilania fot.Sławomir Czaplicki
  • Otwarcie odrestaurowanego dworku w Chojnowie z udziałęm przedstawicieli władz samorządowych i okolicznych mieszkańców fot.Sławomir Czaplicki
  • Wizytacja Przasnyskiej Strefy Gospodarczej fot.Sławomir Czaplicki
  • Spotkanie ze starostą przasnyskim fot.Sławomir Czaplicki
  • Otwarcie i poświęcenie dworku w Chojnowie fot.Sławomir Czaplicki
  • Spotkanie z mieszkańcami powiatu fot.Sławomir Czaplicki
  • Wiceprzewodnicząca Sejmiku Wiesława Krawczyk i marszałek Adam Struzik w odrestaurowanym dworku w Chojnowie fot.UG Czernice Borowe
  • Fragment ekspozycji w dworku w Chojnowie fot.UG Czernice Borowe
  • Tablica informacyjna fot.UG Czernice Borowe

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego powiat przasnyski przygotował dla inwestorów tereny przemysłowo-usługowe w ramach Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

 

Wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk i marszałek Adam Struzik spotkali się z władzami powiatu przasnyskiego. Rozmawiano głównie o zrealizowanych inwestycjach oraz dalszych planach związanych z rozwojem tego terenu. Przedstawiciele samorządu województwa mogli zobaczyć, jak rozwijają się strefy gospodarcze w Sierakowie i Chorzelach. Wzięli także udział w otwarciu odrestaurowanego dworku w Chojnowie.

 

Przasnyska Strefa Gospodarcza w Sierakowie koło Przasnysza

To największy, kompleksowo uzbrojony i już dostępny obszar dla inwestorów. Obejmuje powierzchnię 306 ha. Samorząd powiatowy uzbroił teren we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną – sieć energetyczną o mocy 14 megawatów, oświetlenie, sieć telekomunikacyjną, kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi, drogi wewnętrzne i dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe, a obecnie projektowane jest przyłącze gazowe o ciśnieniu średnim podwyższonym. Koszt wykupu i przygotowania gruntów pod działalność gospodarczą wyniósł 60 mln zł, z czego 85 proc. to środki unijne w ramach RPO WM 2007–2013. W ubiegłym roku powiat przasnyski pozyskał dodatkowe 40 mln zł na rozwój Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

 

Trochę statystyk

W skład strefy wchodzi lotnisko biznesowo-turystyczne o powierzchni 107 ha, Specjalna Strefa Ekonomiczna – podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (55 ha) oraz ponad 100 działek o powierzchni od 30 arów do 8 ha (łącznie 144 ha), przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność produkcyjną, usługową, handlową.
Dwudziestu pięciu inwestorów wykupiło 59 działek. Wydano 17 pozwoleń na budowę, z czego 9 firm już prowadzi działalność na terenie strefy. Ogłaszane są kolejne przetargi.

 

Komunikacja

Strefa jest znakomicie skomunikowana, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Na negocjacje można przyjechać, przylecieć i odlecieć z przyległego do fabryk pasa lotniska. Takie usytuowanie znakomicie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii.

 

Chorzele

Drugie miasto powiatu przasnyskiego to malownicza brama z Mazowsza do Pojezierza Mazurskiego. Powiat rozpoczął tam tworzenie obszarów podstrefy Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. Pierwszy – o powierzchni 94 ha można powiększyć, kontynuując wykupy, do 400 ha. Jego dodatkowym atutem jest sąsiedztwo linii kolejowej nr 35 Ostrołęka–Chorzele–Olsztyn, drogi krajowej i wojewódzkiej oraz bliskość portów w Gdańsku i Gdyni. Teren przeznaczony jest pod budownictwo przemysłowe, usługowe i handlowe. Zakończono jego kompleksowe uzbrajanie w niezbędne media oraz bocznicę kolejową w ramach projektu pn. „Dyfuzja procesów rozwojowych na terenie północnego Mazowsza poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w północnej części powiatu przasnyskiego – etap I" zrealizowanego w ramach RPO WM 2007–2013. Wartość inwestycji to 86 mln zł, z czego blisko 74 mln zł wyniosło dofinansowanie unijne i z budżetu państwa.

 

Strefowy łącznik

Wszystkie obszary inwestycyjne powiatu przasnyskiego połączono pasem infrastrukturalnym wzdłuż drogi powiatowej Przasnysz–Brzeski Kołaki–Chorzele. Powstały – linia wysokiego napięcia 110 kV, gazociąg o ciśnieniu średnim podwyższonym, ścieżka rowerowa oraz światłowód, a także drogi wewnętrzne w strefie w Sierakowie.

   

Dworek w Chojnowie

Obiekt, prawdopodobnie z lat 40. XIX w., ma bogatą historię. Na przestrzeni dziejów pełnił wiele funkcji. W okresie działalności Stanisława Anastazego Chełchowskiego był miejscem współdziałania ziemian. W latach I wojny światowej – przejściowym szpitalem polowym dla żołnierzy armii carskiej. Po 1945 r. w dworze mieściła się m.in. szkoła dwuklasowa. Zachowanie i przywrócenie do świetności zabytkowego budynku, wpisanego w krajobraz kulturowy gminy Czernice Borowe, było możliwe dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Przeprowadzono prace konserwatorskie, wymieniono konstrukcję i pokrycie dachowe oraz stolarkę okienną i drzwiową, dokonano renowacji parku podworskiego ze stawem oraz dostosowano plac do potrzeb parkingu z obsługą camperów. W budynku powstała ekspozycja frontu wschodniego I wojny światowej. Będzie to jeden z punktów turystycznych na trasie mławskiej kolejki wąskotorowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 1388

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.