Aktualności

Do dworu w Dąbrowie wróciło życie

2016.02.05 14:30 , aktualizacja: 2016.02.12 14:48

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • Budynek dworu w Dąbrowie fot. Sławomir Kordaczuk
 • Marszałek Adam Struzik ogląda mapę terenów gdzie znajduje się siedziba muzeum fot.Ewa Janoszka
 • Sala ekspozycyjna Muzeum Ziemiaństwa fot.Ewa Janoszka
 • Uczestnicy spotkania w jednym z pomieszczeń dworu fot.Sławomir Kordaczuk
 • fot.Sławomir Kordaczuk
 • Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, folder fot. Muzeum Ziemiaństwa w...
 • Oficyna Muzeum Ziemiaństwa fot.Ewa Janoszka
 • Mapa kompleku w Dąbrowie fot.Ewa Janoszka
 • Marszałek Adam Struzik w towarzystwie dyrektora Muzem Regionalnego w Siedlcach fot.Sławomir Kordaczuk
 • Wspólne zdjęcie z wicemarszałek Janiną Ewą Orzełowską fot.Ewa Janoszka
 • Pracownicy muzeum z marszałkiem Adamem Struzikiem we wnętrzach muzeum fot.Sławomir Kordaczuk
 • Mapy z zagospodarowaniem terenu Muzeum Ziemiaństwa fot.Ewa Janoszka
 • Marszałek Adam Struzik fot.Ewa Janoszka
 • Marszałek Adam Struzik w towarzystwie pracowników muzeum zwiedza tereny przyległe do dworu fot.Ewa Janoszka
 • Do dworu przylęga rozlegly park fot.Ewa Janoszka
 • Tereny okalające Muzeum Ziemiaństwa fot.Ewa Janoszka
 • Muzeum Ziemiaństwa – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach fot.Sławomir Kordaczuk
 • Park, dzięki rewitalizacji odzyskał swój dawny wygląd fot.Sławomir Kordaczuk
 • Staw, w którym będzie można łowić ryby fot.Sławomir Kordaczuk
 • Maciej Rydel, dwór w Dąbrowie, akwarela fot.Maciej Rydel

Kompleks dworsko-parkowy w Dąbrowie (pow. siedlecki) dzięki pracom rewitalizacyjnym odzyskał dawną świetność, by cieszyć oko nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też turystów. Mieszczące się tam Muzeum Ziemiaństwa – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach to wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza. Odrestaurowany dwór i zabytkowy park zwiedzili marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Trochę  historii….

Dwór i oficynę w Dąbrowie zbudowano około 1852 r. dla rodziny Dobrzyńskich. Kolejnymi właścicielami byli Bujalscy i Michał Fayett, a do 1944 r. – Ignacy Fonberg. Po II wojnie światowej obiekty użytkowane były przez szkołę i przedszkole. Od 1994 r. – na podstawie decyzji komunalizacyjnej wojewody siedleckiego – stały się własnością gminy Przesmyki. W 2011 r. zespół dworsko-parkowy przekazano województwu mazowieckiemu, z przeznaczeniem na działalność Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

 

Adaptacja zespołu  dworsko-parkowego w Dąbrowie na muzeum

Stary dwór i oficynę poddano kapitalnemu remontowi i częściowej przebudowie. Zamiast nieużytkowego strychu dwór ma teraz poddasze z pokojami gościnnymi. Pod budynkiem pojawiły się też piwnice, gdzie zlokalizowano zaplecze dla turystów: szatnię, toalety, kuchnię i pomieszczenia gospodarcze. Obiekty zyskały też niezbędne współczesne instalacje. W oficynie urządzono kasę biletową, sklep z pamiątkami, salę konferencyjną oraz pomieszczenia dla administracji i obsługi muzeum. Rewitalizacja zajęła ponad 4 lata. Zabytkowe obiekty otwarto dla zwiedzających w październiku 2015 r.

 

Obiekt z „duszą”

Powstało tu muzeum ziemiańskich wnętrz zabytkowych przełomu XIX i XX w. W ekspozycjach odtworzono wygląd siedziby typowego, średniozamożnego ziemianina. Zwiedzający mogą obejrzeć dworską kancelarię, kuchnię, sypialnię (najbardziej prywatne z pomieszczeń), łazienkę, salon (z obowiązkowym fortepianem) i pokój stołowy, gdzie mieszkańcy dworu i ich goście wspólnie spożywali główne posiłki. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w eksponaty charakterystyczne dla danego okresu. Muzealnicy chcą pokazać zwiedzającym nie tylko, jak ziemianie mieszkali, ale też jak żyli. Wybudowano dworską wędzarnię, gołębnik oraz sprowadzono z Przesmyk zabytkowy spichlerz. Duży park i ponad stuletni sad ze starymi odmianami drzew owocowych, okalający muzeum, uzupełniono nowymi nasadzeniami ponad 500 drzew i krzewów, które mogą być ciekawostką dla specjalistów od ogrodnictwa i sadownictwa. Pobliski staw – w sezonie będzie można w nim łowić ryby – stanowi dodatkową atrakcję dla zwiedzających.

 

Będzie kulturalnie i poznawczo

Dwór w Dąbrowie to doskonałe miejsce do organizowania konferencji naukowych, sympozjów, kameralnych spotkań o charakterze kulturalno-naukowym oraz plenerów malarskich i fotograficznych. W tym roku zaplanowano dwa duże wydarzenia – polsko-niemiecki plener artystyczny oraz sesję ziemiańską. Zadbano też o to, by w przyszłości studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz okolicznych szkół mieli szansę odbywać tutaj lekcje biologii czy też obserwować przyrodę.

 

Unijne wsparcie

Koszt inwestycji to blisko 3,8 mln zł. Projekt wspófinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

 

Dla zwiedzających

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00. Docelowo będzie można je zwiedzać także w niedzielę.

 

 

Liczba wyświetleń: 1147

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.