Aktualności

Podział statystyczny w końcu trafił do Eurostatu

2016.02.15 11:25 , aktualizacja: 2016.02.18 08:48

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

mapa przedstawiająca podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne NUTS 2, przyjęty przez Radę Ministrów (propozycja wstępnie zaakceptowana na posiedzeniu 3 listopada 2015 r.) Podział województwa...

Rząd uległ argumentom ekspertów i mazowieckich samorządowców? Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, 10 lutego do Eurostatu dostarczono wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne, przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd. To jedyne rozwiązanie, które uboższej części województwa może zapewnić dostęp do środków unijnych po 2020 r.
 

Możliwości dla subregionów

Taki zabieg nie generuje żadnych kosztów i nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie.
 

Bardzo się cieszę, że na wniosek polskiego rządu Główny Urząd Statystyczny skierował do Eurostatu propozycję podziału Mazowsza na dwie jednostki statystyczne drugiego rzędu. Myślę, że to wreszcie kończy dyskusję nad podziałem administracyjnym, nad tym, czy trzeba tworzyć nowe województwo mazowieckie i wydzielać województwo warszawskie, aby po roku 2020 móc korzystać z części funduszy unijnych. W mojej ocenie roztropni ludzie poszli po rozum do głowy i mnie – jako marszałka województwa mazowieckiego – bardzo to cieszy – skomentował marszałek Adam Struzik.
 

Dlaczego nie podział administracyjny?

Od dłuższego czasu mazowieccy samorządowcy i eksperci mówili o groźnych dla regionu konsekwencjach pomysłu potencjalnego podziału administracyjnego Mazowsza. Przekonywali, że jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu biedniejsza część regionu będzie mogła otrzymać środki unijne po 2020 r., jest podział statystyczny.
 

Przy ewentualnym podziale administracyjnym Mazowsza można spodziewać się negatywnych konsekwencji – zarówno dla możliwości prowadzenia spójnych polityk transportu, służby zdrowia czy kultury, jak i konsekwencji finansowych. Większość kosztów utrzymania infrastruktury drogowej czy kolejowej spadnie na to zewnętrzne województwo, natomiast jego dochody będą dużo niższe. System wyrównawczy tego nie zrekompensuje – ostrzegał podczas jednej z konferencji prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
 

Los w rękach Eurostatu

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, 10 lutego do Luksemburga trafił w końcu wniosek o podział statystyczny Mazowsza na dwa obszary NUTS2. Pierwszy obejmowałby Warszawę i powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, wołomiński i warszawski zachodni, a drugiresztę Mazowsza. Taką propozycję przyjął na początku listopada ówczesny rząd RP. Teraz decyzja leży po stronie Eurostatu, który co 3 lata może wprowadzać zmiany w klasyfikacji państw członkowskich.

 

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 1408

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.