Aktualności

Gostynin przeciwny podziałowi Mazowsza

2016.02.25 12:50 , aktualizacja: 2016.02.25 14:13

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Kolejny mazowiecki powiat sprzeciwił się podziałowi administracyjnemu województwa. Radni powiatu gostynińskiego, 25 lutego podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę.

 

Uchwała

Możemy w niej przeczytać m.in., że „Rada Powiatu Gostynińskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planów podziału administracyjnego województwa mazowieckiego i apeluje do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o odstąpienie od zamiaru tworzenia dwóch odrębnych województw”.

 

Opinia marszałka

W XVI sesji powiatu gostynińskiego uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik, który zaprezentował radnym potencjalne konsekwencje podziału województwa oraz stanowisko Samorządu Województwa Mazowieckiego w tej sprawie.

 

- Gdyby doszło do administracyjnego wyodrębnienia Warszawy województwo powierzchniowo nie straciłoby wiele, ale pozostałoby w nim tylko 30 proc. z obecnych firm, a dochody z podatku CIT spadłyby o ok. 90 proc. – wyjaśnia marszałek Adam Struzik. – Stolica kraju generuje wysokie dochody – tu znajduje się większość firm krajowych i zagranicznych. Nie można jednak mówić, że Warszawa i najbliższe jej okolice zawyżają statystyki, bo przede wszystkim wytwarzają dochody, dzięki którym możliwe jest utrzymanie wielu szpitali, instytucji kultury, dróg, połączeń kolejowych oraz innych ważnych dziedzin życia na Mazowszu.

 

Wyłączenie administracyjne stolicy sprawi, że nowe województwo mazowieckie będzie miało podobną powierzchnię (86 proc. dotychczasowej). Diametralnie spadną jednak dochody. Najważniejszy dochód województwa, czyli CIT wyniesie zaledwie 11,8 proc. obecnych przychodów regionu. Za tak drastycznym spadkiem przychodów nie idzie jednak analogiczna redukcja zadań i obowiązków.

 

Mazowsze będzie miało do utrzymania 76 proc. kilometrów obecnie nadzorowanych dróg, 50 proc. szpitali i 38 proc. instytucji kultury. W sumie ze 122 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (urzędy, instytucje kultury, szpitale, spółki) 46 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, a 59 z resztą województwa, przy czym 17 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy hipotetycznym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone.

  • marszałek Adam Struzik przemawia w trakcie sesji Fot. arch. Starostwo...
  • marszałek Adam Struzik omawia poszczególne slajdy prezentacji dotyczącej podziału Mazowsza Fot. arch. Starostwo...
  • przy stole marszałek Adam Struzik rozmawia z przedstawicielami zarządu powiatu Fot. arch. Starostwo...
  • marszałek Adam Struzik Fot. arch. Starostwo...

Liczba wyświetleń: 674

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.