Aktualności

Rozmowy o gospodarce wodnej

2016.03.10 14:45 , aktualizacja: 2016.03.10 15:23

Autor: Magdalena Szefer, Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Postępy prac nad „Programem Zintegrowanej Gospodarki Wodnej i Zarządzania Przestrzenią (…)” w trzech mazowieckich powiatach był głównym tematem spotkania, jakie odbyło się w urzędzie marszałkowskim z udziałem marszałka Adam Struzika i wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej.

 

Echa rozmów

Podczas dyskusji zaprezentowano studium wykonalności w ramach samorządowego przedsięwzięcia pn. „Zintegrowana Gospodarka Wodna i Zarządzanie Przestrzenią w Powiecie Warszawskim Zachodnim, Powiecie Nowodworskim i Powiecie Sochaczewskim z uwzględnieniem obszaru funkcjonalnego Kampinoskiego Parku Narodowego”. Omówiono kompleksowe działania, jakie należy wykonać w obszarze gospodarki wodnej, ochrony przyrody, gospodarki przestrzennej, organizacji, zarządzania oraz bezpieczeństwa. W studium przedstawiono konkretne warianty działań, które powinny wykraczać poza granice administracyjne poszczególnych gmin i  być skierowane do powiązanych ze sobą obszarów, tak aby wykorzystać szanse i stworzyć możliwości rozwiązania wspólnych problemów.

 

Finanse

W dyskusji poruszono również kwestie związane z finansowaniem przedsięwzięcia. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska nawiązała do problemu potencjalnych źródeł finasowania, a także analizy kosztów pod kątem wkładu własnego. Partnerzy przedsięwzięcia zadeklarowali dalsze rozmowy na szczeblu lokalnym w sprawie pozyskania środków na wykonie całego projektu. 

 

Idea przedsięwzięcia

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, którzy w lutym 2014 r. podpisali List Intencyjny poświęcony wzajemnej współpracy w ramach programu. Deklaracja dotyczyła m.in. procesów urbanizacyjnych, rozwoju transportu, znaczenia Kampinoskiego Parku Narodowego oraz regulacji stosunków wodnych. Porozumienie z przedstawicielami władz samorządowych podpisał marszałek Adam Struzik.

 

  • Marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska podczas debaty o gospodarce wodnej fot.Agnieszka Stabińska
  • Poruszonotakze kwestie finansowania przedsięwzięcia fot. Michał Słaby
  • Przedstawiciele zarządu województwa odpowiadali na liczne pytania fot. Michał Słaby
  • Prezentacja studium wykonalności projektu fot.Agnieszka Stabińska
  • Uczestnicy spotkania w urzędzie marszałkowksim fot. Michał Słaby

Liczba wyświetleń: 640

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.