Aktualności

Współpraca Mazowsza z Ukrainą

2016.03.21 13:30 , aktualizacja: 2016.03.21 13:50

Autor: Marcin Kaczmarek, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Gospodarze spotkania na czele z marszałkiem Adamem Struzikiem fot.Agnieszka Stabińska
  • Delegacja ukraińska fot.Agnieszka Stabińska
  • Rozmawiano o współpracy międzyregionalnej fot.Agnieszka Stabińska

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z delegacjami obwodu tarnopolskiego i rówieńskiego na Ukrainie. Rozmowy dotyczyły głównie obszarów wzajemnej współpracy.

 

Obszary współpracy

Najważniejszym polem do współdziałania są przetwórstwo spożywcze i rolnictwo, które na Ukrainie  – mimo ogromnych powierzchni upraw  – nie osiąga odpowiedniej dla jego potencjału wydajności. Skorzystanie z doświadczeń polskich ekspertów i praktyków może być szansą na rozwój tego sektora.

 

Echa rozmów

Przewodniczący Państwowej Administracji Obwodu Tarnopolskiego Stepan Barna podkreślił dotychczasową udaną współpracę z polskimi przedsiębiorcami – obecnie w tym regionie funkcjonują 42 przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, w tym wiele firm z Mazowsza. Zaznaczył, że obrót towarowy z Polską wynosił 286 mln dolarów, czyli blisko 52 proc. całości obrotu towarowego obwodu. Przewodniczący przedstawił również potencjalne sektory, które czekają na zagraniczne inwestycje (m.in. cukrownictwo oraz przetwórstwo drewna).

Pełniący obowiązki przewodniczącego Państwowej Administracji Obwodu Rówieńskiego Jurij Prywarski  opowiedział m.in. o powołanej agencji inwestycyjnej „Invest in Rivne”, odpowiedzialnej za przyciąganie do obwodu inwestycji zagranicznych i wspomaganie inwestorów w rozpoczynaniu działalności na rówieńszczyźnie. Planowane jest również utworzenie w Równem dużego parku inwestycyjnego.

Marszałek Adam Struzik zadeklarował  gotowość województwa mazowieckiego do wsparcia obwodów w przeprowadzanej aktualnie na Ukrainie reformie samorządowej. Zaproponował też rozważenie współpracy w ramach programów unijnych oraz Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina. Podkreślił również, że poza wcześniej wymienionymi dziedzinami, widzi potencjał współpracy w obszarze turystyki i kultury.

 

Nauka

Na spotkaniu omawiano także sprawy współpracy pomiędzy uczelniami Mazowsza oraz obu obwodów. W dyskusji na ten temat wzięli udział przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka. Podkreślano wysoki poziom przygotowania obu uczelni do przyjmowania studentów z Ukrainy, a także gotowość do współpracy naukowej z ukraińskimi naukowcami. 

Liczba wyświetleń: 540

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.