Aktualności

Wielkanocne tradycje

2016.03.21 14:05 , aktualizacja: 2016.03.31 10:43

Autor: Opr. Marcin Molski, Wprowadzenie: Marcin Molski

  • Palmy ustawione obok siebie Fot. Agnieszka Poławska
  • Procesja z palmami Fot. Agnieszka Poławska
  • Kobiety w strojach ludowych niosące koszyk Fot. D Krześniak
  • Palmy ustawione obok siebie Fot. D Krześniak
  • Występy artystyczne w Muzeum Wsi Mazowieckiej Fot. D Krześniak
  • Wręczenie nagród laureatom konkursu w Łysem Fot. Agnieszka Poławska
  • Występy artystyczne dzieci Fot. Agnieszka Poławska
  • Występy artystyczne dzieci Fot. Agnieszka Poławska
  • Dziewczynka z koszyczkiem i ksiądz Fot. D Krześniak
  • Ksiądz z krpodłem Fot. D Krześniak
  • Zespół ludowy na scenie Fot. Agnieszka Poławska
  • Stragany z rękodziełem Fot. Agnieszka Poławska

Niedziela Palmowa („niedziela kwietna”) to przede wszystkim procesje z palmami wielkanocnymi, konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. W tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy.
 

Mazowieckie muzea również doceniły tradycję, przygotowując obchody tego ważnego wydarzenia w tradycji chrześcijańskiej. W obrzędach uczestniczył m.in. wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

O miano najpiękniejszej…


Do rywalizacji w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zgłoszono 58 prac z terenu niemal całego Mazowsza, w kategoriach: zespołowe i indywidualne. Dwie prace, przygotowane niezgodnie z regulaminem, zdyskwalifikowano. Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs na najpiękniejszą Tradycyjną palmę wielkanocną w miejscowości Łyse. Tu do konkursu Zgłoszono 162 prace w trzech kategoriach: indywidualne, zespoły ze szkół podstawowych oraz zespoły pozostałe. Cztery palmy nie spełniły wymogów określonych w regulaminie i nie zostały dopuszczone do konkursu.

 

Tradycyjne rękodzieło dla każdego


Wiele osób szukało tradycyjnych ozdób świątecznych, wiklinowych koszy do święconki, wytworów rękodzieła i rzemiosła, a także pysznych potraw i specjałów regionalnych. Zwiedzający mieli okazję podziwiać kolejną odsłonę ekspozycji czasowej „Wielkanoc na Mazowszu” obrazującą barwną obyczajowość ludową Mazowsza w drugiej połowie XIX i na początku XX w. Istotnym uzupełnieniem wystaw prezentowanych we wnętrzach izb chłopskich, dworu ziemiańskiego i kościoła były prezentacje obrzędowości związanej z okresem wiosennym. Chałupy, podwórza, droga i pola wypełnił gwar zajęć. Należało bowiem odpowiednio przygotować budzące się z zimowego uśpienia gospodarstwo do wytężonej pracy, a przy tym zapewnić sobie przychylność Opatrzności.
 

Zdrowie i uroda na cały rok
 

Obyczaj dyngusowania polegał na smaganiu panien wierzbowymi witkami, na których pojawiły się świeże listki. Nie wypadało się za taką „usługę” gniewać. Zwiedzającym ekspozycję turystkom, jak niegdyś ich prababkom, miała przynieść urodę i zdrowie. Między zagrodami i podczas procesji spotkać można było barwne postacie przekupek, dziadów proszalnych, Żydów i chłopów, jakby żywcem wyjęte z zakurzonej pocztówki. Członkowie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przygotowali szereg scen rodzajowych prezentujących przygotowania do Świąt Zmartwychwstania.

Liczba wyświetleń: 827

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.