Aktualności

Pierwszy Sejmik Senioralny na Mazowszu

2016.03.31 11:10 , aktualizacja: 2016.03.31 15:37

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • uczestnicy spotkania z Mazowsza Fot. Michał Słaby
  • przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego Fot. Michał Słaby
  • delegaci na sejmik z Mazowsza Fot. Michał Słaby
  • członek zarządu Elżbieta Lanc Fot. Michał Słaby
  • stół prezydialny sejmiku Fot. Michał Słaby
  • pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej Barbara Kucharska Fot. Michał Słaby

Problemy osób starszych oraz współpraca środowiska seniorów z samorządami to główne tematy, poruszane na pierwszym Sejmiku Senioralnym Województwa Mazowieckiego. Gremium jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby starsze z całego województwa.

 

– Dwa lata temu powołaliśmy pełnomocnika zarządu województwa ds. polityki senioralnej, który podejmuje działania dedykowane osobom starszym. Prezentujemy teraz kilka pomysłów, m.in. Bezpieczny Senior, Seniorzy w przedszkolu. Zależy nam, aby oferta skierowana do ludzi w podeszłym wieku, którzy wciąż chcą być aktywni, była kompleksowa – wyjaśniała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Problemy seniorów

Co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+). To nie tylko liczna, ale szczególna grupa osób, która z racji swojego wieku wymaga różnego typu wsparcia. Część seniorów potrzebuje aktywizacji, by móc po ukończeniu pracy zawodowej spożytkować energię na coś, co da im radość z codzienności. Inni ze względu na stan zdrowia potrzebują przede wszystkim dobrej, kompleksowej opieki. Poza tym do grupy osób 65+ kierowane są też liczne akcje dotyczące ich bezpieczeństwa.

 

 

– Mamy na Mazowszu prawie 900 organizacji senioralnych. Nawiązaliśmy już współpracę z uniwersytetami trzeciego wieku, ze związkiem emerytów i rencistów, z dużymi organizacjami pozarządowymi i przy ich pomocy zaprosiliśmy przedstawicieli z wszystkich powiatów – mówiła o sejmiku pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej Barbara Kucharska.

 

Podczas sejmiku

seniorzy mieli okazję zaprezentować tzw. dobre praktyki i przykłady swoich aktywności. Pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej przedstawiła 3 propozycje nowych kampanii, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi.

 

Pierwsza z nich to Bezpieczne usługi samorządowe dla seniorów – pomysł, by osoby starsze miały w jednym miejscu spójny dostęp do rzetelnych informacji na temat usług i działań oferowanych przez różne instytucje, organizacje pozarządowe, a przeznaczonych właśnie dla seniorów. Drugi z projektów – Senior w przedszkolu – to pomysł na integrację najmłodszego i najstarszego pokolenia mieszkańców Mazowsza. Trzeci – Seniorzy rodzinami wspierającymi – ma zaangażować seniorów we wspieraniu rodzin, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze.

 

Uczestnicy

W spotkaniu zorganizowanym przez samorząd województwa wzięli udział przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza oraz gminnych rad seniorów. Gospodarzy reprezentowała członek zarządu województwa pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej Elżbieta Lanc i Barbara Kucharska.

 

Seniorzy z Mazowsza informacje o rzeczach ważnych dla nich mogą znaleźć na stronie poświęconej seniorom

Liczba wyświetleń: 660

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.