Aktualności

Co dalej z doradztwem rolniczym?

2016.04.04 14:25

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Spotkanie w urzędzie marszałkowskim fot.Agnieszka Stabińska
  • Zarząd Mazowieckiej Izby Rolnej, na czele z prezesem Wiktorem Szmulewiczem fot.Agnieszka Stabińska
  • Delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych Andzej Lis i przedstzwiciel Mazowieckiej Izby Rolnej fot.Agnieszka Stabińska
  • Przedstawiciele Mazowieckiej Izby Rolniczej fot.Agnieszka Stabińska

O rozwoju obszarów wiejskich, nowych zadaniach i wyzwaniach stojących przed rolnictwem oraz planowanych zmianach legislacyjnych w obszarze doradztwa rolniczego i gospodarki wodnej marszałek Adam Struzik rozmawiał z zarządem Mazowieckiej Izby Rolniczej.

 

Zmiany w systemie Ośrodków Doradztwa Rolniczego

System publicznego doradztwa rolniczego w Polsce tworzy Centrum Doradztwa Rolniczego  (CDR) w Brwinowie oraz 16 wojewódzkich ośrodków (ODR). Do ich najważniejszych zadań należy prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej wśród rolników i mieszkańców wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem ODR-y podlegają zarządom województw, a Centrum Doradztwa Rolniczego – ministrowi rolnictwa. Plan dla doradztwa rolniczego w Polsce zakłada, że bezpośredni nadzór nad ośrodkami przejmie resort rolnictwa. Ma ono być specjalistyczne. Zmiany legislacyjne obejmą też weryfikację zadań (na bezpłatne i płatne) i kompetencji CDR, systemu szkoleń doradców oraz wprowadzenie akredytacji prywatnych podmiotów doradczych.

 

Nowe prawo wodne

Ministerstwo Środowiska pracuje obecnie nad projektem ustawyPrawo wodne”. Zmiany mają objąć m.in. reorganizację struktury podmiotów zarządzających polskimi wodami i nowy system ich finansowania, dostosowany do prawa unijnego.

 

Rozwój obszarów wiejskich

Podczas spotkania poruszono także tematy związane z pomocą finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Rozmawiano również o współpracy Mazowieckiej Izby Rolniczej z urzędem marszałkowskim w obszarze szkoleniowo-edukacyjno-informacyjnym.

Liczba wyświetleń: 641

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.