Aktualności

Ambitne plany powiatu sierpeckiego

2016.04.05 14:40 , aktualizacja: 2016.04.11 09:44

Autor: Renata Będzikowska, SP w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Dyrektor Radosław Rybicki i marszałek Adam Struzik fot. SP w Sierpcu
  • Uczestnicy spotkania fot. SP w Sierpcu
  • Spotkanie w MWM fot. SP w Sierpcu
  • Przemawia dyrektor Radosław Rybicki fot. SP w Sierpcu
  • Przemawia marszałek Adam Struzik fot. SP w Sierpcu

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie samorządowców powiatu sierpeckiego. Na zaproszenie starosty Jana Laskowskiego w spotkaniu uczestniczył m.in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Niekorzystny podział

Rozmawiano m.in. o skutkach administracyjnego podziału województwa mazowieckiego. Marszałek podkreślił, że wprowadzenie nowego podziału (utworzenie województwa warszawskiego) oznaczałoby, że dochody z podatku CIT spadłyby o około 90%, ponieważ w części zewnętrznej Mazowsza znajduje się tylko 30% wszystkich firm z jego terenu. Ewentualne nowe województwo mazowieckie (pozametropolitalne),  przy znacznym ograniczeniu dochodów będzie miało problemy z wkładem własnym na realizację inwestycji  finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Przypomniał też, że można w lepszy sposób wspierać rozwój całego Mazowsza i zaoszczędzić pieniądze podatników –  wystarczy jedynie wprowadzić zmiany w podziale statystycznym NUTS 2.

 

Fundusze i drogi

Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM Radosław Rybicki poinformował o planowanych w najbliższym czasie naborach z PROW i LIDER. Omówiono również inwestycje, jakie będzie w najbliższym czasie realizował Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie na drogach wojewódzkich przebiegających  przez teren powiatu sierpeckiego. Chodzi m.in. o drogi: nr 560 Bonisław– Bielsk na odcinku 2 km  (koszt to 6 mln. zł), nr 541 ul. Piastowska/Świętokrzyska/Traugutta, gdzie powstanie rondo (2 mln. zł), nr 560 Sierpc–Gorzewo (od przejazdu kolejowego) 2 km (za 1,9 mln. zł), nr 541 i nr 539 Ligowo. zł. Do wykonania przygotowano również  drogę wojewódzką nr 560 Bonisław–Bielsk i drogę wojewódzką nr 539 na odcinku od DK nr 10 do granicy województwa Ligowo–Tłuchowo. Władze powiatu szykują się także do budowy obwodnicy Sierpca.

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 840

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.