Aktualności

Coraz bliższa współpraca z Indonezją

2016.04.13 15:35 , aktualizacja: 2016.04.14 10:21

Autor: Anna Świerk, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Satriyo PRINGGODHANY, I Sekretarz, Szef Sekcji Ekonomicznej w ambasadzie Indonezji i ambasador Peter F. Gonth fot. Lucja D. Cichocka
  • Zastępca dyrektora Kancelarii MArszałka Rafał Zięba i marszałek Adam Struzik fot. Lucja D. Cichocka
  • Przywitanie marszałka i ambasadora fot. Lucja D. Cichocka
  • Uczestnicy spotkania fot. Lucja D. Cichocka

Trzynastego kwietnia br. Marszałek Adam Struzik gościł Ambasadora Republiki Indonezji w Polsce Petera F. Gontha.

 

Współpraca turystyczna…

Gość poinformował, że w czerwcu br. zostanie uruchomione bezpośrednie połączenie Warszawa-Dżakarta i zaprosił marszałka do udziału w odprawie lotu inauguracyjnego. Będą to loty czarterowe obsługiwane przez PLL LOT. Ambasador podkreślił, że fakt bezpośredniego połączenia lotniczego między obu krajami będzie wyraźnym sygnałem, że Warszawa staje się dla Indonezji  swoistym „centrum grawitacji” pośród krajów w tej części Europy. Ambasador Peter F. Gonth poinformował też o przebywającej obecnie w Indonezji grupie przedstawicieli touroperatorów z Polski, Bułgarii, Słowacji, Czech, Węgier i Austrii. Przedsięwzięcie to, zorganizowane przez ambasadę Indonezji, ma zaprezentować możliwości współpracy turystycznej tych krajów z Indonezją.

Marszałek Adam Struzik zauważył, że to dobry pomysł, zwłaszcza, że z uwagi na obecną sytuacją geopolityczną turyści poszukują nowych kierunków na wyjazdy wakacyjne. Dodał przy tym, że na Mazowszu zarejestrowana jest największa liczba polskich biur turystycznych, które mogłyby być zainteresowane nawiązaniem bliższej współpracy z indonezyjskimi partnerami. Jednocześnie wyraził przekonanie, że wraz ze wzrostem liczby podróży pomiędzy Polską i Indonezją, polski przewoźnik z pewnością uruchomi regularne połączenie lotnicze między obu krajami.

 

… i gospodarcza

Ambasador Peter F. Gonth zaprosił marszałka Adama Struzika na organizowane pod koniec czerwca br. w Warszawie pierwsze spotkanie przedsiębiorców z Polski i Indonezji, służące powołaniu Polsko-Indonezyjskiej Rady Biznesu. Obie strony wyraziły potrzebę nawiązania bliższej współpracy między Mazowszem i wybranym regionem Indonezji.

Marszałek podkreślił przy tym coraz większą rolę regionów, które sprzyjający klimat polityczny między poszczególnymi krajami przekładają na konkretną współpracę bilateralną w różnych dziedzinach gospodarki. Zauważył też, że obecnie Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzują się największą dynamiką rozwoju w UE.

Na zakończenie ambasador zaprosił marszałka na uroczystości z okazji odzyskania niepodległości przez Indonezję, zaplanowane na wrzesień br., oraz do wzięcia udziału w corocznej imprezie rowerowej Fun Bike, organizowanej przez Ambasadę Republiki Indonezji w rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Indonezją.

 

Liczba wyświetleń: 573

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.