Aktualności
Strategia dla Polski centralnej
2016.04.15 11:20 , aktualizacja: 2016.04.15 11:25
Autor: Sylwia Szweczyk, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Kolejne spotkanie przedstawicieli województw mazowieckiego i łódzkiego, w ramach Koncepcji Strategii Rozwoju Makroregionu Polski Centralnej 2030, odbyło się w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie. W konferencji uczestniczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Dokument wskazuje cele i obszary współpracy województw mazowieckiego i łódzkiego. Dzięki wspólnemu działaniu, makroregion będzie się dynamicznie rozwijał i stanie się rozpoznawalny w skali europejskiej i globalnej. Województwa mazowieckie i łódzkie, tworzące Makroregion Polski Centralnej, obejmują 66 powiatów oraz 491 gmin. W projekcie strategii skoncentrowano się na najważniejszych wyzwaniach, wspólnych dla obu województw wchodzących w skład makroregionu. Głównym założeniem jest wzmacnianie i lepsze wykorzystanie potencjałów rozwojowych makroregionu i wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Kluczowym polem współpracy jest nauka oraz działalność badawczo-rozwojowa. Zarówno Mazowsze, jak i województwo łódzkie są najważniejszymi w skali kraju ośrodkami kształcenia, badań, innowacji oraz wdrażania nowych technologii.
Tematy spotkania
Zaprezentowano przemysł bazujący na zasobach biologicznych i procesach biotechnologicznych. Omówiono również aspekty współorganizacji seminarium naukowo-operacyjnego, poświęconego zmianom przepisów w obszarze planowania przestrzennego, związanych z tzw. ustawą krajobrazową. Przedstawiono program Smart Cities w kontekście projektu pilotażowego, podjęte działania na obszarze Płocka we współpracy władz miasta i Politechniki Warszawskiej. Ostatnim obszarem poruszanym w ramach spotkania były możliwości finansowania projektów do realizowania w strefie centralnej Polski, które zaprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju.
Liczba wyświetleń: 499
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.